خبر فوری

درگیری پلیس تونس با معترضان در مراسم تدفین «شکری بِلعَید»

درگیری پلیس تونس با معترضان در مراسم تدفین «شکری بِلعَید»
اندازه متن Aa Aa

پلیس در مراسم به خاکسپاری «شکری بِلعَید» در حومه پایتخت تونس، روز جمعه با جوانان خشمگین درگیر شد و برای پراکندن آنها از گاز اشک آور استفاده کرد.

در مراسم تدفین شکری بِلعَید، سیاستمدار سکولار مخالف دولت، هزاران تونسی شعاری را که انقلاب تونس و بهار عرب با آن آغاز شد دوباره تکرار کردند؛ «مردم خواستار اصلاح نظام هستند.»

حامیان سیاستمدار سکولارِ ترور شده علیه حزب حاکم اسلامگرای النهضه تونس نیز شعار سر دادند.

عدم تحقق توسعه اقتصادی و اجتماعی دو سال پس از سقوط زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سابق، تونسی های معترض را ناراضی تر از گذشته کرده است.

اما آنچه به نارضایتی و تنش بین اسلامگرایان و سکولارها دامن زده و بحران سیاسی موجود را عمیق تر کرده ترور شکری بِلعَید سکولار است که هنوز کسی یا گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است.

همزمان در سومین اعتصاب سراسری در تاریخ تونس، فروشگاهها، اماکن، بانکها و ادارات تعطیل و خیابانهای پایتخت تونس خالی از ههمهمه و شلوغی همیشگی شد. اعتصاب سراسری همچنین باعث لغو پروازها در فرودگاه تونس، پایتخت شد.

با ادامه اعتراضات صدها پلیس ضدشورش در خیابان حبیب بورقیبه، جایی که اعتراضات ضد دولتی در آن ادامه می یابد، مستقر شده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.