وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نخست وزیر تونس: اگر کابینه تکنوکرات رد شود استعفاء خواهم داد

نخست وزیر تونس: اگر کابینه تکنوکرات رد شود استعفاء خواهم داد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

حامیان حزب حاکم اسلامگرای النهضه تونس، یک روز پس از به خاکسپاری شکری بِلعَید، سیاستمدار سکولاری که ترور شد، روز شنبه، در حمایت از دولت به خیابانها آمدند.

برخی از تظاهرات کنندگان نیز در اعتراض به سخنان اخیر مانوئل والس، وزیر کشور فرانسه که ترور اخیر در تونس را حمله به “ارزش هاس انقلاب تونس” خوانده بود، شعارهای ضد فرانسوی سر دادند.

یکی از تظاهرات کنندگان گفت:“عمر رژیم های سرسپرده بن علی و بورقیبه و مطیع فرانسه تمام دش. آنچه ما می خواهیم داشتن رابطۀ متعادل و مساویِ اقتصادی و دوستانه با فرانسه است و نه تحکم و دیکته از سوی این کشور.”

همزمان با تنش های اخیر در تونس، حمادی جبالی، نخست وزیر این کشور از حزب النهضه می گوید اگر کابینه جدید تکنوکراتی که معرفی می کند رد شود، استعفاء خواهد داد. حزب وی موافق این تصمیم آقای جبالی نیست.

ترور آقای بِلعَید به تنش بین اسلامگرایان و سکولارهای تونس دامن زده است و بحران سیاسی، گهواره بهار عرب، کشوری را که جنبشهای اصلاحات و آزادیخواهی اخیر دنیای عرب از آن آغاز شد، فرا گرفته است.

هنوز کسی ترور شکری بِلعَید را بر عهده نگرفته است و همسر وی خواهان حفاظت رسمی دولت از جان خود و خانواده اش شده است.