خبر فوری
This content is not available in your region

اسقف اعظم لیون: پاپ بعدی باید استوار و قوی باشد

نظرها
اسقف اعظم لیون: پاپ بعدی باید استوار و قوی باشد
اندازه متن Aa Aa

 
کاردینال فیلیپ بارباران، اسقف اعظم شهر لیون فرانسه، پاپ بندیکت شانزدهم را «متکلم بزرگ و آموزگاری بسیار عالی» نامید. فیلیپ باراباران حدود ده سال پیش توسط ژان پل دوم، سلف بندیکت شانزدهم، به مقام کاردینالی ارتقا یافت. او یکی از ۱۱۸ کاردینالی است که در هفته‌های آینده رهبر جدید کلیسای کاتولیک را انتخاب می‌کنند. کاردینال بارباران در مصاحبه با یورونیوز واکنشش به خبر استعفای رهبر کلیسای کاتولیک را چنین توضیح داد:
 
کاردینال بارباران: “واکنش من به خبر استعفای پاپ همراه با شگفتی و شیفتگی بود. اقدامی بود در کمال آزادی نفس. او همیشه در اجرای رسالتش آزاد بوده و به همین شیوه هم از مقامش کنار رفت. این اقدام همچنین حاکی از فروتنی اوست. چونکه معمولاً آدم‌ها به قدرت می‌چسبند و خیال کنار رفتن ندارند. ولی او تلاش هم نکرده بود که پاپ شود. تا احساس کرد که از توانایی کافی برای اجرای وظایفش برخوردار نیست، گفت: وقتش است که بروم. بسیار کار زیبا و صالحانه‌ای بود.
من فکر می‌کنم بندیکت شانزدهم برای همیشه به عنوان یک متکلم بزرگ و آموزگار بسیار عالی در یاد‌ها خواهد ماند. او دین و ایمان را به نحو احسنت آموزش داد و از طریق آموزه‌هایش افراد بسیاری را به راه راست هدایت کرد. او به عنوان پاپ بسیار نرمش پذیر بود. خلق و خوی تند ژان پل دوم را نداشت. اما در عین حال از فراست ژان پل دوم برخوردار نبود که مثلاً روز جهانی جوانان را راه انداخته بود.”
 
یورونیوز: “پاپ بعدی را چه گونه مجسم می‌کنید؟”
 
کاردینال بارباران: “امیدوارم که وارث او پیش از همه یک قدیس باشد، باهوش و فرهیخته باشد، و چیزی که برای این کار مهم است استقامت و استواری است. چونکه پاپ وارث سن پیر است.‌‌ همان کسی که پایه این نهاد را شکل داده. معنی «پیر» را هم که می‌دانید «سنگ» است. پس باید سنگی که انتخاب می‌شود، سفت و محکم باشد تا بنا پایدار بماند.”
 
یورونیوز: “شاید خود شما وارث بندیکت شانزدهم باشید؟”
 
کاردینال بارباران: “بله، خیلی‌ها می‌توانند باشند. تعداد رأی دهندگان اندک است، اما خیلی‌ها سزاوار این مقامند. شاید هم کسی را برگزینیم که کاردینال نیست. انتخابات عجیبی است: در زمانی غیرمعمول، بدون کارزار انتخاباتی، بدون نامزد، با تعداد کم رأی دهندگان و شمار بسیاری از افراد شایسته. انتخاب خودم به این مقام را بسیار بعید می‌دانم. اما بین ما ده نفری هستند که می‌توانم با کمال میل به طرفداری از یکایکشان رأی دهم.”
 

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.