خبر فوری
This content is not available in your region

چراغ سبز پارلمان فرانسه به ازدواج همجنسگرایان

نظرها
چراغ سبز پارلمان فرانسه به ازدواج همجنسگرایان
اندازه متن Aa Aa

همجنسگرایان در فرانسه یک قدم دیگر به تحقق وعده انتخاباتی فرانسوآ اولاند رییس جمهوری این کشور نزدیکتر شدند. روز سه شنبه پارلمان فرانسه به لایحه ازدواج همجنسگرایان رای مثبت داد. 329 رای در مقابل 229 رای کافی بود تا پرونده این لایحه در مجلس سفلی پارلمان بسته و در اختیار مجلس سنا قرار گیرد.

برونو لُرو رهبر گروه نمایندگان سوسیالیست پارلمان فرانسه در واکنش به این موضوع گفت: “ما دیگر به مردم بر مبنای گرایش جنسی شان نگاه نمی کنیم و بین آنها تفاوت قائل نخواهیم شد. دیگر به این دلیل تفاوتی بین مردم وجود نخواهد داشت. بنابراین امروز روز بزرگی در مسیر تحقق مساوات حقوقی است.”

هر چند این مصوبه پارلمان فرانسه بعد از برچیده شدن مجازات اعدام در اوایل دهه 1980 میلادی، بزرگترین اصلاح اجتماعی در قوانین این کشور محسوب می شود ولی با این حال با مخالفت گروههای محافظه کار و مذهبی (کاتولیک ها، مسلمانان و یهودیان) به ویژه در مبحث «حق فرزند خواندگی» روبروست.

فریژید بارژو یکی از بنیانگذاران جنبش «تظاهرات برای همه»، متشکل از چندین نهاد فعال مخالف وضع این قانون، در واکنش به این تصمیم پارلمان فرانسه گفت:
“در سنا بحث بر سر این موضوع ادامه پیدا خواهد کرد و در آنجا سناتورها می توانند بیشتر توضیح دهند که این قانون فرزند خواندگی که یک نوع جدید از رابطه پدر فرزندی است،… خارج از مناسبات خونی و خارج از مناسبات پدر و مادری،… چه تبعات مخربی با خود به همراه خواهد داشت.”

این مصوبه اوایل ماه آوریل در مجلس سنا که سوسیالیست ها در آن اکثریت دارند به رای گذاشته خواهد شد و در صورت تصویب نهایی و چراغ سبز دادگاه قانون اساسی، فرانسه دوازدهمین کشوری خواهد شد که در کل قلمرو خود حق ازدواج همجنسگرایان را به رسمیت می شناسد. (تا ماه فوریه 2013 در مجموع چهارده کشور دنیا ازدواج همجنسگرایان را به رسمیت شناخته اند که از این تعداد در سه کشور این قانون کلی نیست و تنها مربوط به بخشی از قلمرو آنها می شود)

مخالفان این قانون در نظر دارند ضمن جمع آوری حداقل پانصد هزار امضاء در ضدیت با ازدواج همجنسگرایان، بیست و چهارم مارس یک تظاهرات اعتراضی در پاریس برپا کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.