خبر فوری
This content is not available in your region

زمین لرزه عاملی در کاهش سود کارگاههای تولیدی در صنعتی ترین منطقه ایتالیا

نظرها
زمین لرزه عاملی در کاهش سود کارگاههای تولیدی در صنعتی ترین منطقه ایتالیا
اندازه متن Aa Aa

ماه مه سال 2012، لرزش زمین در شمال ایتالیا، نه تنها جان دهها تن را گرفت بلکه خسارات مالی زیادی به صنعتی ترین منطقه ایتالیا وارد کرد. استان امیلیا رومانیا، با وجود وسعت کم آن یکی از قطبهای اقتصادی ایتالیا است.

لوچیانو گالاوتی، صاحب یک کارگاه تراشکاری است. 8 کارمند دارد و برای کمپانیهای خودروسازی سیلندر می سازد. زلزله دستگاههایش را نابود کرده است. او هم در انتظاردستگاههای جدید ماند تا کارش را از سر بگیرد. او می گوید بحران اقتصادی از سال 2009 و حالا زلزله او را در معرض ورشکستگی قرار داده است.

گالاوتی: “زلزله سودمان را بسیار کاهش داده است و برای بازسازی دستگاهها نیاز به پول داریم تا دوباره صنعتمان سودآور باشد.”

صنایعی که در ارتباط مستقیم با کمپانیهای ساخت خودرو هستند، یکی از مهمترین منابع درآمد ساکنان در این منطقه هستند. مارگریتا روسو استاد اقتصاد در دانشگاه مودنا برایمان شرح می دهد چرا این منطقه اهمیت زیادی از نقطه نظر اقتصادی برای ایتالیا دارد.

ساختارهای تولیدی در این استان توانایی برآوردن نیازهای بسیار خاص، در هر زمینه، از ماشین آلات بسته بندی گرفته تا صنعت خودروسازی و حتی فراهم کردن تجهیزات بهداشت و درمان در اینجا را دارد.

بلکو، شرکت سازنده دستگاه دیالیز برای بیماران کلیوی است. 300 نفر در استخدام این شرکت هستند. این استان تنها بهشت خودروسازان نیست بلکه صنایع تولید تجهیزات پزشکی نیز در این منطقه حضور چشم گیری دارند.

این استان پس از لس آنجلس و مینا پولیس در ایالات متحده بزرگترین منطقه در جهان است که شرکتهای پزشکی در آن متمرکز شده اند. ماریو ورونسی یکی از مشهور ترین شیمی دانان ایتالیا اولین بار صنعت مهندسی پزشکی را به این منطقه آورد. نزدیک به صد شرکت تجهیزات پزشکی در این استان ایتالیا درآمدی معادل 800 میلیون در سال دارند.

مدیر عامل بلکو از مشکلات این صنعت می گوید.

“مشکل اصلی بدهی های شرکتهای دولتی هستند. به جایی رسده ایم که دیگر این موضوع غیر قابل تحمل شده اند. مثلا شرکتهای دولتی اسپانیایی، با وجود بحران بی سابقه در این کشور بدهی هایشان را می پردازند اما دولت ایتالیا پولمان را نمی دهد. شرکتهای کوچکتر در برابر این بدهی ها کمر خم می کنند و نهایتا ورشکسته می شوند. چرا که دریافت هزینه ها گاهی 300 تا 500 روز بطول می انجامد.”

در استانهای دیگر وضع بدتر است. برخی از شرکتها سه سالی است که از دولت طلبکار هستند. صاحبان صنایع امیدوارند تا سیاستهای جدید اروپایی به کمک آنها بیاید.

وانی فیکارلی، از سندیکای کارگری چی جیله می گوید: “از تمامی شرکتها این منطقه خواسته ایم تا آنجا که ممکن است از مشکلات موقتی بپرهیزند و کار را تعطیل و کارگران را بیکار نکنند اما بسیاری ناگزیر تن به این کار می دهند. “

زمین لرزه نزدیک به 600 هزار قالب پنیر را غیر قابل استفاده کرد و صاحبان پنیرسازیها بخشی از آنرا منهدم کردند و از بخشی دیگر کرم درست کردند. یکی از کارکنان می گوید:

“اینجا بودم وقتی قالبهای پنیر بر زمین فرومی ریختند ، نزدیک به 20 روز طول کشید تا بتوانیم از نو تولیدات را از سر بگیریم. پس از سرگیری کار و گذشتن چند روز از شوک خارج شدم و فهمیدم می توانیم دوباره مثل سابق پنیر تولید کنیم. “

فاستو گوبینی دیگر تولید کننده پنیر در این منطقه هم ضرر زیادی بابت زمین لرزه دیده است. نزدیک به 80 هزار قالب پنیرش در یک چشم به هم زدن نابود شدند و می گوید در زمان زمین لرزه در انبار بوده است. او می گوید: “نگران بودیم و نمیدانستیم چگونه دوباره تولید را از سر بگیریم. فورا درخواست کمک کردیم.بانکها در ابتدا به کمکمان آمدند اما بعد دوباره پا عقب کشیدند. خواست و اتحاد اعضای کارخانه باعث شد تا دوباره تولید را آغاز کنیم. “

زمین لرزه خسارات مالی به بیش از ده هزار شرکت در این منطقه وارد آورد و باعث بیکاری بسیاری از ساکنان این استان شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.