خبر فوری
This content is not available in your region

سخنرانی سالانه اوباما در میانه مشکلات اقتصادی

نظرها
سخنرانی سالانه اوباما در میانه مشکلات اقتصادی
اندازه متن Aa Aa

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه سخنرانی سالانه خود را در کنگره ایراد می کند. آقای اوباما که به تازگی دور دوم ریاست جمهوری خود را آغاز کرده، در شرایطی این سخنرانی را ایراد می کند که کشورش با مشکلات اقتصادی فراوانی روبرو است.
الن لیختمن، تاریخدان سیاسی به خبرنگار یورونیوز می گوید: «به نظر من او باید بر دو موضوع تمرکز کند. یکی از این موضوعات البته اقتصاد است. اگر اقتصاد ضعیف باشد، واقعا انجام هر کار دیگری دشوار می شود. موضوع دوم هم محیط زیست و اثرات مخرب تغییرات اقلیمی است. مساله ای که شاید بزرگترین چالش بشریت در قرن جاری باشد.»

آقای اوباما برای دومین بار در طی کمتر از سه ماه برای فرار از مشکل موسوم به «پرتگاه مالی» باید کنگره ای را قانع کند که اغلب اعضای آن از حزب رقیب او هستند.

آقای لیختمن اعتقاد دارد که کنگره آمریکا مثل بازار بورس نیویورک است و درهایش بر روی دو پاشنه می چرخد: ترس و طمع. او می گوید: «اوباما چیزی ندارد که آنها را حریص کند. اما او می تواند آنها را بترساند. آن هم با به دست آوردن دل مردم.»

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز از واشنگتن می گوید: «باراک اوباما همچنان از حمایت بالای مردم بهره مند است. او قصد دارد با این سرمایه به مقابله با کارشکنیهای جمهوریخواهان در کنگره برود و این مقابله را به میان مردم ببرد. به همین دلیل سخنرانی او باید شجاعانه باشد و نه خسته کننده.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.