خبر فوری
This content is not available in your region

شورشیان مالی مداخله خارجی را پیش بینی کرده بودند

شورشیان مالی مداخله خارجی را پیش بینی کرده بودند
اندازه متن Aa Aa

اوضاع کشور مالی پس از پیشروی سریع نیروهای فرانسوی و ارتش مالی، کماکان ناپایدار به نظر می‌رسد.

«تمبکتو، شهری بنا شده بر پایه اسلام است و هرگز حکمی بر خلاف شریعت صادر نمی‌کند.» این‌ها، عباراتی است که بر تابلوی ورودی تمبکتوی مالی نقش بسته است، شهری که اخیرا توسط نظامیان فرانسه و ارتش مالی از حضور اسلامگرایان مرتبط با القاعده مغرب اسلامی پاکسازی شد.

یکی از ساکنان این شهر، محل استقرار نیروهای القاعده در ساختمان سابق نمایندگی وزارت دارایی را نشان می‌دهد. جایی که به گفته وی، محل نگهداری شهروندان ربوده شده غربی نیز بوده است. شبه نظامیان اسلامگرا، هنگام فرار مدارک مهمی از استراتژی خود برای تصرف شمال مالی ، چگونگی اجرای احکام شریعت در مناطق تحت کنترل و همچنین پیش بینی مداخله خارجی در این کشور و ضعف خود در برابر چنین مداخله‌ای را برجای گذاشته‌اند.

تحرکات جدید اعضای این گروه و به ویژه به کار گرفتن بمبگذاران انتحاری، موفقیت عملیات سریع و ظاهرا کارساز علیه اسلامگرایان در این کشور آفریقایی را به زیر سوال برده است.

کلنل الحاج اگ گامو، از فرماندهان ارشد ارتش مالی از قبیله طوارق از نظامیان فرانسوی درخواست کرده تا زمانی که اسلامگرایان به طور کامل از کشورش بیرون رانده نشده‌اند، مالی را ترک نکنند. به اعتقاد وی در غیر این صورت موج جدیدی از کشتار در این کشور به راه خواهد افتاد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.