وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

راستگراها شانس اول پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری قبرس

راستگراها شانس اول پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری قبرس
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

 نیکوس آناستازیادیس، رهبر حزب دیزی، بخت اول پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری قبرس، روز یکشنبه به پای صندوقهای رای رفت.  وی رهبر قدرتمند ترین حزب راستگرای قبرس است.
 
 
رقیب اصلی او استاوروس مالاس، وزیر سابق بهداشت قبرس می باشد. وزیری که مستقل در انتخابات شرکت کرده ولی از سوی حزب کمونیست، یکی از پرقدرت ترین احزاب قبرس حمایت می شود.
 
انتخابات ریاست جمهوری صبح یکشنبه در قبرس آغاز شد و به گفته تحلیلگران دلمشغولی اول قبرسیها چیرگی بر بحران اقتصادی کشور است.
 
به طبع، مسائل و معضلات اقتصادی مهمترین اولویت نامزدهای انتخابات است.  راستگراها همچنان بر ادامه سیاستهای سختگیرانه اقتصادی اصرار می ورزند و گروههای چپ مخالف این سیاستهایی هستند، که مورد تایید اتحادیه اروپا نیز هست می باشند. 11 نفر در انتخابات ریاست جمهوری قبرس نامزد این پست شده اند.
 
 
یکی از رای دهندگان می گوید: “مردم از نامزدها انتظار دارند تا موفق شوند و کشور وامی بگیرد و بتوانیم از این وضعیت بد اقتصادی رهایی پیدا کنیم و نهایتا دوباره اقتصاد رونق  بگیرد، بتوانیم بر بحران دو تکه بودن قبرس فایق شویم.”
 
 
خبرنگار اعزامی ما در قبرس هم می گوید: “ هر نامزدی که سکان هدایت کشور را بر عهده بگیرد حل معضلات اقتصادی و پذیرش و یا عدم پذیرش وام پیشنهادی تروییکا را ناگزیر در دستور کار خود قرار خواهد داد.”