خبر فوری

احکام حبس برای مجرمان بادیه نشین مراکش

احکام حبس برای مجرمان بادیه نشین مراکش
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دادگاه نظامی مراکش ۲۴ متهم اردوگاه اگدیم ایزک را به زندان از دو سال تا حبس ابد محکوم کرد.

اتهام این ۲۴ فرد بادیه نشین به تشکیل گروه برای ارتکاب اعمال مجرمانه، قتل عمد ماموران نظامی و انتظامی و هتک حرمت اجساد در ماه نوامبر سال ۲۰۱۰، توسط شعبه دادگاه نظامی ساعت ۴ صبح روز یکشنبه و پس از ساعت‌ها بحث و بررسی تایید شده و احکام زندان برای آن‌ها صادر شد.

پیش‌تر احتمال می‌رفت حکم مرگ برای مته‌مان درجه اول این پرونده صادر شود. اگرچه در قوانین جزایی مراکش اعدام وجود دارد، اما دولت این کشور این مجازات را اعمال نمی‌کند.

به دلیل حساسیت بالای این پرونده، ناظران بین المللی پرشماری در جریان جلسات محاکمه حضور داشتند.

در هشتم نوامبر سال ۲۰۱۰، هزاران نفر از بادیه نشینان اردوگاه اگدیم ایزک در اعتراض به شرایط زندگی خود تظاهرات کردند و در پاسخ به این تجمع، نیروهای امنیتی و انتظامی مراکش به معترضان و چادرهای آنان یورش بردند. عملکرد پلیس با واکنش سخت صحرانشینان مواجه شد و به شورشی گسترده در شهر العیون منجر شد. در جریان درگیری چندروزه میان دوطرف، ۱۱ پلیس کشته و ده‌ها مامور دولتی دیگر مجروح شدند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.