خبر فوری
This content is not available in your region

جایزه خرس طلایی به فیلمساز رومانیایی اعطا شد

نظرها
جایزه خرس طلایی به فیلمساز رومانیایی اعطا شد
اندازه متن Aa Aa

شصت و سومین دوره جشنواره برلین شنبه شب، جایزه خرس طلایی را به فیلمساز جوان رومانیایی، کالین پیتر نتزر، برای فیلم “حالت بچه” اعطا کرد.

او در این باره می گوید: “ایده این فیلم پس از بحثهایی که با فیلمنامه نویسم در مورد روابطی که ما با مادرانمان داشتیم، بوجود آمد. از اینجا بود که ما شروع کردیم و داستانهای زیادی را به آن اضافه کردیم.”

این فیلم داستان شخصی به نام باربو را روایت می کند که در یک شب سرد با اتوموبیل‌اش به یک پسر بچه برخورد می کند. پسر بچه می میرد و زندانی طولانی در انتظار باربو است، اما نفوذ او و تلاش برای خریدن والدین بچه، باقی فیلم را رقم می زند.

جایزه بهترین بازیگر مرد هم به نظیف موجیک برای فیلم “بخشی از زندگی یک آهن جمع کن” از بوسنی تعلق گرفت.

این فیلم زندگی سخت یک زوج کولی را که فاقد خدمات درمانی هستند نشان می دهد.

نظیف موجیک در این باره می گوید: “این جایزه فقط پیامی برای بوسنی نیست، این همچنین پیامی برای همه کولیها در سراسر جهان است. برای آن که آن چیزی که در فیلم اتفاق افتاد نباید برای هیچ کس اتفاق بیفتد. برای همین ما این فیلم را ساختیم.”

جایزه بهترین بازیگر زن هم به پائولینا گارسیا برای فیلم “گلوریا” از شیلی و جایزه خرس نقره ای هم به جعفر پناهی برای فیلمنامه فیلم پرده تعلق گرفت.

خبرنگار یورونیوز در برلین می گوید: “این اولین بار است که جایزه فیلم طلایی به یک رومانیایی تعلق می گیرد. موفقیتهای بین المللی کریستیان مونگو دلیل دیگری بر این مدعا است که فیلمهای رومانیایی با داستانهای قوی می توانند هیئت ژوری را در جشنواره های بین المللی متقاعد کنند.”

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.