خبر فوری

نخستین گام نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی در اسرائیل

نخستین گام نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی در اسرائیل
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای تشکیل کابینه جدید و ائتلاف با دیگر احزاب این کشور نخستین گام را برداشت. آقای نتانیاهو، روز سه شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که با زیپی لیونی، رهبر حزب هاتنوا توافقنامه همکاری به امضا رسانده است.

نخست وزیر اسرائیل گفت: «اسرائیل در حال حاضر نیازمند ائتلاف گسترده در دولت است. امروز ما نخستین گام را در این مسیر برداشته‌ایم. ما توافقنامه‌ای میان لیکود و اسرائیل بیتِنو با هاتنوآ بوسیله لیونی به امضا رساندیم.»

رهبر حزب لیکود در ماه میلادی ژانویه توانست باری دیگر پیروز انتخابات شود با این همه برای تشکیل دولت تازه نیازمند همراهی احزاب اسرائیل است.

خانم لیونی، وزیر پیشین امورخارجه اسرائیل و موسس حزب هاتنوا که از چهره‌های میانه رو به شمار می‌آید، در این نشست خاطرنشان ساخت: «اختیارات لازم برای نقش آفرینی به عنوان مذاکره کننده از سوی اسرائیل به منظور کمک به پایان دادنِ درگیری با فلسطینی‌ها بر مبنای راه حل دو کشور مستقل به من اعطا شده است.»

همزمان در نابلس واقع در کرانه باختری رود اردن، شماری از شهروندان فلسطینی با برپایی راهپیمایی خواستار آزادی زندانیان امنیتی شدند که در زندان‌های اسرائیل اعلام اعتضاب غذا کرده‌اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.