خبر فوری
This content is not available in your region

مخالفان مرسی نافرمانی مدنی پیشه می کنند

مخالفان مرسی نافرمانی مدنی پیشه می کنند
اندازه متن Aa Aa

صدها نفر از مخالفان دولت، روز جمعه، با تجمع در برابر دیوان عالی مصر خواستار برکناری دادستان کل این کشور و نیز دولت محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر شدند.

معترضان همچنین خواستار استقلال نظام قضایی مصر و عدم دخالت اخوان المسلمین در آن شدند.

معترضان و جمعی از وکلا نسبت به انتصاب دادستان کل توسط آقای مرسی خشمگین هستند و وی را به گمارن هم حزبی های خود در پست های حساس و کلیدی متهم می کنند.

برای مخالفان، دولت محمد مرسی فرقی با دولت حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر ندارد.

یکی از آنان می گوید:“اینجاییم تا علیه رژیم فاشیستی تظاهرات کنیم. رژیمی فاسد را ساقط کردیم اما صاحب رژیمی فاشیستی شدیم. برادرانمان هنوز در زندان هستند و نمی توانیم آزادشان کنیم. مسئله اصلی شهدا هستند، شهدایی که تا به این لحظه حقوقشان را باز نستانده ایم.”

دیگری می افزاید:“تا زمانی که همانند روزهای اخیر خون در کشور جاری است و شاید در آینده نیز چنین شود که نشان عدم مشروعیت رژیم است، ما از مرسی چیزی نخواهیم خواست و خواهیم گفت که دادستان کل نماینده ویژه توست و نه مردم مصر.”

محمد شیخ ابراهیم،خبرنگار یورونیوز از قاهره می گوید:“جمعه هر هفته مخالفان علیه سیاستهای رئیس جمهوری مصر تظاهرات می کنند با این تفاوت که این روزها تظاهرات آرام و با نظم بیشتری برگزار می شود، تظاهراتی که با اتخاذ سیاست نافرمانی مدنی رفته رفته استانهای بیشتری را در بر می گیرد.”

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.