خبر فوری
This content is not available in your region

تظاهرات سراسری در بلغارستان در اعتراض به فقر و فساد مالی

نظرها
تظاهرات سراسری در بلغارستان در اعتراض به فقر و فساد مالی
اندازه متن Aa Aa

دهها هزار نفر از مردم بلغارستان، با شعارهایی چون «مافیا را متوقف کنید»، «ما قدرتمندیم» و «احزاب کنار بروید» در خیابان های صوفیه، پایتخت، تظاهرات کردند واعتراض خود را نسبت به فقر و فساد مالی گسترده در این کشور نشان دادند.

راهیپیمایی های سراسری ده ها هزار نفری هفته گذشته، در اعتراض به افزایش بهای برق، در نهایت موجب استعفای دولت بلغارستان شد. بویکو بوریسوف، نخست وزیر این کشور پیشتر کوشیده بود با برکناری وزیر اقتصاد، به موج اعتراض های ضد دولتی خاتمه دهد.

یکی از تظاهر کنندگان می گوید: «در دولت افرادی باید باشند که واقعا به فکر مردم و کشور بوده و نگران چگونگی اداره زندگی مردم توسط خودشان باشند.»

یک دانشجو هم در باره اینکه چرا بلغارستان فقیر ترین کشور اروپا است معتقد است: «فقط به این خاطر که در تمام این سال ها اموال مردم را دزدیده اند و همان مقدار کمی پول هم که به شهروندان داده شد از آن ها پس گرفته شد.»

تظاهرات اعتراضی روز یکشنبه، این بار رئیس جمهوری را مجبور به واکنش کرد، روسن پلونلیو، با حضور در میان راهپیمایان در پایتخت، بدون تشریفات معمول از روی سقف یک خودرو خطاب به تظاهر کنندگان گفت: «من شما را همراه با دیگر نهادهای مدنی و اتحادیه های کارگری در هفته آینده دعوت می کنم تا درباره آنچه به نفع کشورمان است با یکدیگر همکاری کنیم. از مطالبات شما متشکرم. بیایید ثابت کنیم که به ارزش های دموکراسی و آینده بلغارستان باور داریم. با هم همکاری خواهیم کرد. درهای ساختمان ریاست جمهوری به روی شما باز است.»

استعفای دولت روز چهارشنبه، به پیشنهاد رئیس جمهوری صورت گرفت و دولت موقت جایگزین، متشکل از کارشناسان، باید بلغارستان را برای برگزاری انتخابات پارلمانی پیش از موعد آماده کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.