وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

مرگ زندانی فلسطینی، تنش در کرانه باختری را افزایش داد

مرگ زندانی فلسطینی، تنش در کرانه باختری را افزایش داد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در حالی که روز دوشنبه مراسم تدفین عرفات جرادت زندانی فلسطینی که روز شنبه در زندان اسرائیل درگذشت در نزدیکی شهر الخلیل در کرانه باختری رود اردن برگزار شد، احتمال بروز درگیری های وسیع در مناطق اشغالی نگرانی های تازه ای را برانگیخته است.

مقامات فلسطینی گفته اند که مرگ این زندانی ناشی از شکنجه بوده اما دولت اسرائیل این ادعا را رد می کند و می گوید کالبد شکافی عرفات جرادات که با حضور یک پزشک فلسطینی صورت گرفته این ادعا را اثبات نمی کند و برخی جراحات از جمله شکستگی دنده های او می تواند ناشی از تلاش های مربوط به نجات او باشد.

یک سخنگوی دولت خودگردان فلسطین روز دوشنبه در مورد خطر افزایش تنش ها گفت :
“تنش در قلمروی سرزمین های فلسطینی متاسفانه در حال اوجگیری است که علت آن اشغال این مناطق است. حمله به فلسطینیان در شهرک های یهودی نشین نیز رو به فزایش است.”

سخنگوی نخست وزیر اسرائیل نیز در این ارتباط گفت:
“اسرائیل انتظار دارد که مقامات فلسطین مسئولانه عمل کنند و جلوی تحریک و خشونت که تنها می تواند تنش جاری را تشدید کند، بگیرند. اکنون زمان آنست که فلسطینیان به ترک میز مذاکره پایان دهند و به مذاکرات رو در روی صلح بازگردند.”

روز دوشنبه و پس از تدفین زندانی فلسطینی، در شهر الخلیل موجی از درگیری بین فلسطینیان و نیروهای اسرائیلی رخ داد و سربازان اسرائیلی از گاز اشک آور استفاده کردند.

عرفات جرادات، جوان سی ساله، یک هفته قبل و به اتهام پرتاب سنگ به سوی خودروهای اسرائیلی در کرانه باختری دستگیر شده بود.