وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

فیلم ایرانی «تابور» برنده جایزه منتقدان جشنواره دوویل شد

فیلم ایرانی «تابور» برنده جایزه منتقدان جشنواره دوویل شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

جایزه بزرگ پانزدهمین جشنواره فیلم آسیایی دوویل به فیلم هندی «آی دی» یا «هویت» به کارگردانی کمال کی. ام. اهدا شد.

فیلم ایرانی «تابور»، ساخته وحید وکیلی فر نیز که در بخش مسابقه جشنواره شرکت می کرد، جایزه منتقدان را از آن خود کرد.

فیلم هایی از تایلند، کره جنوبی و فیلیپین، دیگر جوایز این فستیوال را دریافت کردند.

کمال کی. ام.، کارگردان هندی می گوید: «این فیلم را با چند دوست که در بمبئی مشغول فیلمسازی هستند ساختیم و هیچ پولی نداشتیم. هر کسی این فیلم را می تواند بسازد، چون با نیت خوب و عقاید قوی در مورد نظامی که در آن زندگی می کنیم ساخته شده است. نظامی که در حال سقوط است.»

داستان فیلم «هویت» درباره چارو، دختری جوان است که با دوستانش یک آپارتمان در شهر بمبئی اجاره می کند. روزی نقاشی که به آپارتمان آمده بود، بیهوش می شود و چارو برای یافتن هویت او، شهر را زیر پا می گذارد.

یکی از مهمترین رویدادهای این جشنواره، قدردانی از وانگ کاروای، کارگردان مشهور چینی بود. «استاد بزرگ» آخرین فیلم این کارگردان که فیلم افتتاحیه برلیناله بود، در دوویل در بخش خارج از مسابقه به نمایش گذاشته شد.

وانگ کاروای، کارگردان چینی می گوید: «موضوع این است که فیلم های بزن بزن بسیاری داریم. می خواستم فیلمی بسازم که فقط درباره فن و مهارت در مبارزه نباشد. یلکه درباره هنرهای رزمی، فلسفه آن، روش اندیشیدن در آن و کد افتخار آن باشد.»

جشنواره دوویل از سونو سیون، کارگردان ژاپنی نیز قدردانی کرد. سونو سیون در زمینه های مختلفی چون شعر و رمان نویسی و ساخت سریال های تلویزیونی فعال است.

آخرین فیلم او «سرزمین امید»، درباره خانواده ای است که سعی در کنار آمدن با واقعیت تسونامی، زمین لرزه و انفجار نیروگاه هسته ای دارند.

جسنواره دوویل از شانزدهم تا بیستم اسفند در شهر شمالی فرانسه با همین نام برگزار شد.