وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

جنگ سایبری آمریکا و چین

جنگ سایبری آمریکا و چین
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

باراک اوباما در یکی از آخرین سخنرانی هایش ادعا کرد اسناد محرمانه ایالات متحده توسط برخی کشورهای خارجی به سرقت می رود. هر چند وی در این سخنرانی نامی از چین نبرد اما گزارشی که نهادهای امنیتی این کشور منتشر کرده اند، نشان می دهد که چین در پشت تمامی این حملات سایبری قرار گرفته است. این گزارشها تاکید می کنند که حملات سایبری تماما از طرف رایانه های دولتی چین انجام می شود.

این در حالیست که چینیها هم مدعی شده اند که رایانه های دولتی این کشور مرتبا مورد حملات و سرقتهای سایبری آمریکایی ها قرار گرفته است.

چهارشنبه، اعضای کمیته امنیت ملی آمریکا درباره معضل حملات سایبری علیه ایالات متحده گردهم می آیند تا تصمیمات جدی تری نسبت به سرقتهای سایبری و این حملات اتخاذ کنند.

هر چند که کارشناسان آی تی تاکید می کنند حملات سایبری متقابل است و هر کشوری که سر رشته ای در سیستمهای رایانه ای داشته باشد سعی می کند تا آنجا که ممکن است از قابلیتهای موجود برای عملیات اطلاعاتی و افشای مدارک و اسناد محرمانه استفاده کنند.

سخنان ژنرال مایکل هایدن، رییس پیشین سیا نیز تاییدی بر این صحبتهاست. او می پذیرد که آمریکا نیز حملات سایبری و سرقتهای اطلاعاتی را در دستور کار خود دارد اما می گوید ایالات متحده این کار را تنها برای آزادی بیشتر شهروندان کشورش انجام می دهد. او می گوید ایالات متحده بر خلاف چین از این حربه برای کسب درآمد بیشتر شهروندانش بهره نمی برد.

خبرنگار ما در واشنگتن می گوید: “هیچکدام از مقامهای دولتی آمریکا هنوز نسبت به واکنشهای احتمالی که دولت ایالات متحده نسبت به اقدامات سایبری چین اتخاذ خواهد کرد اظهار نظری کرده است. چرا که بدلیل وامهای گسترده که چین به آمریکا داده شاید محکوم کردن این کشور کمونیستی کار ساده ای نباشد. “