خبر فوری
This content is not available in your region

واکنش نخست وزیر بریتانیا به نتیجه همه پرسی در فالکلند

واکنش نخست وزیر بریتانیا به نتیجه همه پرسی در فالکلند
اندازه متن Aa Aa

در یک همه پرسی دو روزه، بیش از ۹۹ درصد از ساکنان فالکلند به حاکمیت بریتانیا بر این جزیره کوچک در نزدیکی آبهای آرژانتین آری گفتند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در واکنش به نتیجه همه پرسی گفت: «درست است که جزیره فالکلند از ما بسیار فاصله دارد، اما ساکن آنجا با تمام وجود بریتانیایی هستند و مایلند بریتانیایی بمانند. ما نیز همیشه برای دفاع از آن آماده ایم. ساکنان فالکلند با شرکت در همه پرسی سرنوشت خود را تعیین کردند و نتیجه همه پرسی نیز گواهی است بر این نکته. امیدوارم اکنون کشورهای دیگر در اقصی نقاط دنیا نیز به تصمیم آن ها احترام بگذارند.»

این در حالی ست که کیرشنر، رئیس جمهوری آرژانتین، با تاکید بر اینکه همه پرسی مورد تایید سازمان ملل قرار نگرفته بود، اعلام کرد کشور متبوعش نتیجه این همه پرسی را قبول ندارد.

یکی از ساکنان بوینس آیرس می گوید: «این مساله ای است که باید در سطح بین المللی مورد بحث قرار گیرد. آرژانتین نیز همواره خواستار گفت و گو در این زمینه بوده است. باید این مساله در سازمان ملل متحد مطرح شود.»

یاد و خاطره کشته شدگان جنگ فالکلند سال ۱۹۸۹ برای همیشه بر روابط بین دو کشور بریتانیا و آرژانتین سایه افکنده است. در این جنگ که بیش از ۷۰ روز به طول انجامید ۲۵۵ بریتانایی و ۶۴۹ آرژانتینی جان باختند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.