خبر فوری

پژوهشگران اسکاتلندی رنگ رسانا ساختند

پژوهشگران اسکاتلندی رنگ رسانا ساختند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دانشمندان اسکاتلندی نوع جدیدی از رنگ برای ساختمان تولید کرده اند که رسانا است و می تواند انرژی خورشیدی را ذخیره و تبدیل به الکتریسیته کند. اگر این طرح موفقیت آمیز باشد، ساختمان های آینده، تولید کننده انرژی خواهند بود.

پژوهشگران در مرکز «اسپسیفیک» در دهکده بگلان واقع در اسکاتلند، ابزار و لوازم ساختمانی را با نوع ویژه ای از رنگ که جریان دهنده انرژی است می پوشانند. ترکیبات شیمیایی مخصوص، در چند لایه به ورقه های شیشه ای، پلاستیکی یا فولادی اضافه می شود تا انرژی خورشیدی را به جریان الکتریسیته تبدیل کند.

ایفیون جول، یکی از پژوهشگران می گوید: «در ساده ترین شکل از کربن طبیعی استفاده می کنیم، همان چیزی که در مداد وجود دارد، چون می توان از مداد برای جریان الکتریسیته استفاده کرد. ولی این کافی نیست و باید از موادی چون نقره در شکل جوهری آن سود جست که وقتی خشک می شود به عنوان رسانا عمل می کند.»

دانشمندان از یک دستگاه گرم کننده برای خشک کردن رساناهای مایع استفاده می کنند. پژوهشگران امیدوارند با پوشاندن ساختمان ها ازاین مواد و تولید انرژی تجدیدپذیر، ساختمان ها را به نیروگاه های برق تبدیل کنند و مزایای محیطی و اقتصادی قابل توجهی بدست آورند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.