وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

عدم رضایت خانواده های قربانیان افغان از غرامت پرداختی آلمان

عدم رضایت خانواده های قربانیان افغان از غرامت پرداختی آلمان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

خانواده های قربانیان حمله هوایی سال ۲۰۰۹ نیروهای آلمانی در قندوز افغانستان که از دولت آلمان شکایت کرده اند از غرامت پرداختی این کشور راضی نیستند.

دولت آلمان به هر کدام از خانواده های ۹۰ قربانی این حادثه، ۵ هزار دلار پرداخت کرده است.

وکیل مدافع دولت آلمان می گوید:“احساس شاکیان را درک می کنم چرا که رنج بی حد و حصری را متحمل شده اند اما در عین حال اما باید این ادعا را رد کنیم چرا که دادگاه بن محل درست رسیدگی به این شکایت نیست. حقوقی وجود دارد بر مبنای حقوق بین الملل و پرداخت مبلغ توسط دولت آلمان انجام گرفته است.”

اما کریم پوپل، وکیل بستگان و خانواده های قربانیان با اشاره به ۵ هزار دلار پرداختی دولت آلمان می گوید که موکلانش خواستار پرداخت ۴ میلیون و چهارصد هزار دلار غرامت هستند.

وی اضافه می کند که تعداد زیادی از یتیمان و بیوه ها چیزی دریافت نکرده اند این در حالی است که بسیاری از آنهایی که نباید، بهره برده اند و آنهایی که مستحق اند بی بهره مانده اند.

در حمله هوایی چند سال پیش نیروهای آلمانی به دو تانکر سوختی که دزدیده شده بودند، حداقل ۹۰ افغانستانی جان خود را از دست دادند.

آلمان این حادثه را بدترین حادثه ای خواند که ارتش این کشور پس از جنگ جهانی دوم در آن دخالت داشته است.