خبر فوری
This content is not available in your region

بحران در بخش استفاده از انرژی خورشیدی

نظرها
بحران در بخش استفاده از انرژی خورشیدی
اندازه متن Aa Aa

شرکت چینی سان تک یکی از بزرگترین تولید کنندگان صفحه های جذب کننده انرژی خورشیدی در دنیا روز چهارشنبه اعلان ورشکستگی کرد.

این شرکت در با تحمل ضرر و زیانی معادل یک میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ حدود دو میلیارد دلار بدهی دارد.

در معرض سقوط قرار گرفتن این شرکت بزرگ با ۱۷ هزار و ۷۰۰ کارمند نشانگر وجود مشکلات حاد در بخش انرژی خورشیدی است.

لیان رویی، کارشناس می گوید: “به اعتقاد من مقامات منطقه “ووشی” در مورد مشکلات و معضلات اقتصادی منطقه خود مانند مالیتها، اشتغال و تولید ناخالص منطقه تفکر خواهند کرد، در عین حال سان تک بدهی های زیادی به بانکهای محلی دارد.”

حدود ۶۵ درصد از صفحه های جذب کننده انرژی خورشیدی در دنیا توسط چین ساخته می شود.

از سال ۲۰۰۸ میلادی قیمت این صفحه های جذب کننده انرژی خورشیدی تا ۷۵ درصد کاهش پیدا کردند.

زهانگ هویی مینگ، استاد اقتصاد می گوید: “یکی از دلایلی که ما توسعه زیادی پیدا کردیم اینست که کشورهای اروپایی مانند آلمان و اسپانیا و همچنین آمریکا سیاست تشویق استفاده از این صفحه ها را در ستور کار خود قرار داده بودند، به عبارت دیگر دولتها سیاستی را مورد حمایت قرار داده اند که برای مصرف کنندگان مفید است.”

پیش از این نیز شرکتهای تولید کننده صفحه های جذب کننده انرژی خورشیدی در آلمان نیز دچار بحران شده بودند. شرکت “سولون” یکی از شرکتهای بزرگ این بخش است که دچار ورشکستگی شد.

در حال حاضر باتوجه به وجود بحران اقتصادی خصوصا در اروپا تولید برق با توسل به انرژی خورشیدی مقرون به صرفه نیست و وابستگی زیادی به اعطای یارانه های دولتی دارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.