خبر فوری
This content is not available in your region

دو مقام سابق صربهای بوسنی به بیش از بیست سال زندان محکوم شدند

دو مقام سابق صربهای بوسنی به بیش از بیست سال زندان محکوم شدند
اندازه متن Aa Aa

دادگاه ویژه رسیدگی به جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق، دو مقام پیشین صربهای بوسنی را به 22 سال زندان محکوم کرد.

این دادگاه وابسته به سازمان ملل متحد که در لاهه هلند مستقر است میکو استانیشیچ و استویان ژوپلانین را به دلیل نقشی که در جریان کشتار مسلمانان در جریان جنگ بوسنی در دهه نود داشتند مجرم شناخت.

میکو استانیشیچ 58 ساله وزیر امور داخلی صربهای بوسنی بود و استویان ژوپلانین 61 ساله در زمان جنگ بوسنی یکی از فرماندهان پلیس بود.

بر اساس حکم دادگاه این دو نفر پس از این که شهری که هم اکنون در شمال بوسنی و هرزگوین قرار دارد به تصاحب نیروهای صربهای بوسنی درآمد، دست به پاکسازی نژادی زدند که در جریان این کشتار بیش از هزار نفر کشته شدند.

این دو فرد به رادوان کارادیچ، رهبر سابق صربهای بوسنی بسیار نزدیک بودند. رادووان کاراجیچ در دادگاه ویژه رسیدگی به جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق، با اتهاماتی نظیر قتل عام و پاکسازی نژادی روبرو است.

در ژوئیه 1995 و در جریان جنگ داخلی بوسنی حدود هشت هزار نفر مرد و کودک مسلمان به دست نیروهای صرب بوسنی در سربرنیتسا به قتل رسیدند. این فاجعه سپس توسط سازمان ملل متحد و در دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی به عنوان نسل کشی و قتل عام شناخته شد.

تا کنون هفت هزار نفر از قربانیان این فاجعه شناسایی شده اند و شناسایی بقیه ادامه دارد. نیروهای صرب تلاش کرده بودند تا با دفن اجساد در گورهای جمعی و بی نشان، ابعاد گسترده این قتل عام را پنهان سازند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.