خبر فوری
This content is not available in your region

بازرسی موسسات غیردولتی در روسیه گسترده تر می شود

نظرها
بازرسی موسسات غیردولتی در روسیه گسترده تر می شود
اندازه متن Aa Aa

بازرسی سرزده ماموران دولت روسیه از موسسات غیردولتی این کشور روز چهارشنبه هم ادامه یافت. بازرسیهایی که به عقیده مخالفان دولت تلاشی است برای خاموش کردن صدای معترضان.

موسسات حقوق بشری هدف اصلی این بازرسیها بوده اند. از جمله موسسه حقوق بشری مموریال که قدیمی ترین موسسه غیردولتی در روسیه است و در بسیاری از کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق دفتر دارد.

رئیس بنیاد مموریال می گوید: «دفاتر دولتی پر شده است از اسناد و مدارک موسسات غیردولتی در مسکو. من شک دارم که آنها این همه اسناد و دفاتر قانونی را بررسی کنند. کارمندان آنها فقط احکامی را که از قبل صادر شده اند مهر و امضا می کنند. احکامی که علیه فهرستی از موسسات غیردولتی صادر شده اند و نام آنها را مامور خارجی گذاشته اند.»

سال گذشته پارلمان روسیه با حمایت دولت قانون جنجال برانگیزی را که نحوه تامین مالی سازمانهای غیر دولتی را محدود می کند تصویب کرد.

بر اساس این قانون به سازمانهای غیردولتی که از کشورهای خارجی کمک مالی دریافت می کنند و فعالیتهای سیاسی دارند، عنوان «مامور خارجی» داده می شود و آنها باید هر سه ماه یک بار گزارش عملکرد خود را به مسئولان ارائه بدهند.

یکی از اعضای شورای ریاست حقوق بشر در روسیه می گوید: «دادستان کل درباره نوع فعالیت سازمانهای غیردولتی تحقیق می کند که آیا تا حدی مشغول فعالیتهای سیاسی هستند یا خیر. اگر موسسه شما فعالیت سیاسی داشته باشد در این فهرست قرار می گیرد.»

فشار بر موسسات غیردولتی در روسیه با روی کار آمدن ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس جمهوری روسیه در سال 2012 میلادی شدت گرفت.

ولادیمیر پوتین و حامیان او می گویند هدف از وضع قانون جدید، جلوگیری از جاسوسی سازمانهای غیردولتی برای کشورهای خارجی است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.