خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

بحران مالی قبرس از نگاه رسانه های تصویری اروپا

نظرها
بحران مالی قبرس از نگاه رسانه های تصویری اروپا
اندازه متن Aa Aa

بانک های قبرس که به دنبال جنجال بر سر تصمیم دولت برای دریافت مالیات بر پس انداز سپرده گذاران تعطیل شده بودند، درهای خود را پس از دو هفته به روی مشتریان خود گشودند. در رویدادهای این دو هفته و مسایل حاشیه ای آن از جمله مذاکرات دولت قبرس با روسیه برای رفع نیاز مالی قبرس به وام، نگاه رسانه ها را به خود جلب کرده بود. با هم نگاهی به برخی از این گزارش ها می اندازیم:

شبکۀ تلویزیونی “آر تی آر” روسیه از تظاهرات قبرسی ها علیه تصمیم دولت چنین گزارش داد: “بانک ها بسته اند. دانشجویان در مقابل ساختمان پارلمان در شهر نیکوزیا تجمع کرده اند. حالا دیگر نه پول دارند و نه صبر. آنها از رییس بانک مرکزی قبرس می خواهند استعفا کنند چرا که به عقیدۀ معترضان، نمی تواند سیستم بانکی این کشو ر که مهمترین ثروت قبرس است بخوبی اداره کند. در قبرس تعداد بانک ها بیشتر از تعداد درختان نارنگی است.

گزارشگر این شبکۀ تلویزیونی می گوید: “تعداد بانک ها در این کشور زیاد است. دامنه انتخاب هم برای مردم گسترده است. سه تقسیم بندی بانکی در این کشور وجود دارد، بانک اول قبرس، بانک دوم این کشور که به نام پوپولر یا لایکی هم شناخته می شود و بانک های خارجی. سوال مهم، وضعیت این بانک ها در این بحران است.

در صورتیکه این مالیات وضع شود، دارندگان سپرده های بیش از یکصد هزار یورو در بانک قبرس اما متضرر می شوند و بین ۳۰ تا ۳۵ درصد از پول خود را از دست خواهند داد.

قبرسی ها این بلای مالی نازل شده بر خود را به گردن اتحادیۀ اروپا، صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا موسوم به تروییکا می دانند اما وقت آن رسیده که مسوولیت سهم خود در این بحران را نیز به عهده بگیرند. بانک های فعال قبرسی یا خارجی در این کشور نیز در اعطای اعتبارهای زیاد و غیرمنطقی نقش دارند…اما مردم در بی اعتمادی به سر می برند و منتظرند.

شبکۀ سوم تلویزیون فرانسه نیز گزارش خود را با نشان دادن کامیون های پخش پول آغاز کرد. بانک مرکزی این کشور، یک روز پیش از باز گشایی مجدد بانک ها در قبرس، سعی کرد با ارسال این پول به بانک قبرس، توانایی پاسخگویی به حجم مراجعه کنندگان به این بانک را بالا ببرد.

دریافت روزانه بیش از صد یورو از دستگاههای خودپرداز با وجود گشایش بانک ها، هنوز امکان پذیر نیست و قبرسی ها برای دریافت بیشتر پول خود باید منتظر باشند.

همه جا، همه از وضعیت موجود و بانک ها و پول و سپرده حرف می زنند. انتقال پول هم ممکن نیست و برای صاحبان بنگاههای اقتصادی این شرایط واقعا خسته کننده است. موسسات مالی و تجاری بین المللی نیز شرایط بدتری دارند.

بانک ها از روز پنجشنبه، هشتم فروردین ماه کار خود را دوباره از سر گرفتند. شاید این، روزی بود که بتوان اعتماد مردم قبرس به بانک های این کشور را نیز اندازه گیری کرد.

شبکۀ آلمانی زبان تلویزیون سوییس نیز گزارش های متعددی از آنچه که در قبرس می گذرد، پخش کرد. به گزارش این شبکۀ تلویزیونی، بازنشستگان و سالمندان قبرسی که کارت استفاده از دستگاههای خودپرداز را ندارند، دو هفته بدون پول سر کردند. بسیاری از آنها برای سیر کردن خودشان مجبور بودند به بنیادهای خیریه مراجعه کنند.

افراد زیادی برای تهیۀ مایحتاج خود به این مراکز می آیند تا از مواد غذایی رایگان استفاده کنند. تعداد زیادی از آنها به خاطر بحران اقتصادی شرایط نامناسبی دارند و تعطیلی بانک ها نیز بر این بی پولی آنها افزوده است. از زمان آغاز این بحران تعطیلی بانک ها که در نتیجۀ ترس از مالیات بر پس انداز بر قبرس سایه انداخته، شمار این تعداد از نیازمندان دو برابر شده است.

با این حال، در شهر بندری لیماسول، فضا کاملا متفاوت است. بندرگاه این شهر که بیشتر شهروندان آن، روس هستند، دیگر جایی برای سوزن انداختن ندارد و قایق های شیک این ثروتمندان پلهو به پهلو چسبیده اند.

با توجه به این شرایط، سرمایه گذاران در قبرس، بخش مهمی از پول های خود را به خارج منتقل کرده اند. حالا دولت این کشور در حال بررسی برای یافتن راه برون رفت از این وضعیت است.

شبکۀ تلویزیونی “تی وی او ای” اسپانیا نیز در گزارش خود به وضعیت بخش ترک نشین قبرس پرداخته است. نیکوزیا، میان دو دولت تقسیم شده و این وضعیت از سال ۱۹۷۴ و بعد از مداخلۀ نظامی ترکیه به این منطقه، به این شکل مانده است. ترکیه تنها کشوریست که بخش ترک نشین قبرس را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می شناسد.

به گزارش خبرنگار این شبکه، شمال قبرس یکی از مناطق بسیار فقیرنشین این جزیره است. برای همین است که ترک های قبرس بیشتر از دیگران با نگرانی به بحران اقتصادی یونان و قبرس چشم دوخته اند.

اقتصاد بخش شمالی این منطقه صد در درصد به ترکیه وابسته است. آنکارا که از رشد زیاد اقتصادی در سال های اخیر برخوردار بوده، سرمایه گذاری های زیادی در بخش اشغالی شمالی این جزیره داشته است. بانک های این منطقه تقریبا همگی ترک هستند و دستگاههای خودپرداز تنها لیر ترکیه تحویل می دهند.

به گفتۀ خبرنگار این شبکۀ اسپانیایی، دوگانگی وضعیت موجود در قبرس در شمال این جزیره کاملا مشهود است. اهالی این منطقه با نگرانی منتظر سیاست هایی هستند که دولت قبرس در پیش خواهد گرفت. این عضو اتحادیۀ اروپا که اقتصاد آن دچار لرزۀ شدیدی شده، تاکید کرده است که از منطقۀ مالی یورو خارج نخواهد شد.