خبر فوری
This content is not available in your region

نگرانی شدید ایران از پیشروی دیپلماتیک مخالفان حکومت اسد

نظرها
نگرانی شدید ایران از پیشروی دیپلماتیک مخالفان حکومت اسد
اندازه متن Aa Aa

ایران روز جمعه از قطر به دلیل واگذار کردن سفارت سوریه در آن کشور به مخالفان حکومت بشار اسد، بشدت انتقاد کرد.

معاذ الخطیب، رهبر مخالفان حکومت سوریه که اخیرا از طرف اتحادیه عرب بعنوان تنها نماینده قانونی سوریه شناخته شده است، روز چهارشنبه سفارت آن کشور در دوحه، پایتخت قطر را افتتاح کرد.

در واکنش به این اقدام، حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران گفت: “به مصلحت قطر است که دست از اقدامات عجولانه علیه مردم سوریه بردارد.”

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای عبداللهیان این اقدام را باعث “تشدید خونریزی علیه ملت سوریه” دانست و گفت که “مردم فهیم و مقاوم سوریه هرگز اجازه نخواند داد دیگران برای سرنوشت این کشور تصمیم بگیرند.”

حکومت ایران، حامی اصلی بشار اسد، رییس جمهوری سوریه در منطقه است. ایران اتهامات مربوط به رساندن سلاح به سوریه برای مقابله با مخالفان را تکذیب می کند و می گوید حمایت از سوریه جنبه “فکری و معنوی” داشته است.

طی مدت حدود دو سال، در جریان حملات به مخالفان در سوریه و درگیری با آنها دست کم هفتاد هزار نفر کشته شده اند که شمار زیادی از آنها غیرنظامی بوده اند.

نگرانی ایران از واگذاری کرسی سازمان ملل به مخالفان

محمد خزاعی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک پنجشنبه شب گفت تلاش برای تحویل کرسی سوریه در سازمان ملل به مخالفان آن کشور “یک اقدام خطرناک” است.

به گزارش ایرنا، وی گفت تلاش هایی از سوی برخی کشورهای غربی و بویژه فرنسه در جریان است که کرسی سوریه در سازمان ملل به مخالفان دولت سوریه داده شود. وی اضافه کرد این اقدام ضربه ای به بنیان و اصول سازمان ملل خواهد بود.

دولت ایران، روز سه شنبه نیز به اقدام اجلاس اتحادیه عرب در دوحه برای سپردن کرسی نمایندگی سوریه به معاذ الخطیب، رهبر مخالفان آن کشور، اعتراض کرده و آن را “الگوی خطرناکی برای جهان عرب” توصیف کرده بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.