خبر فوری
This content is not available in your region

برپایی هشتمین دور مذاکرات مقامات بلگراد و پریشتینا در بروکسل

برپایی هشتمین دور مذاکرات مقامات بلگراد و پریشتینا در بروکسل
اندازه متن Aa Aa

هشتمین دور مذاکره میان مقامات بلگراد و پریشتینا بر سر مساله کوزوو در مقر دائمی اتحادیه اروپا واقع در بروکسل برگزار شد.

مقامات بلگراد می گویند که خودمختاری صرب ها در شمال کوزوو می تواند به عادی سازی روابط یاری رساند.

صرب ها در تلاش برای دستیابی به توافقی درباره افزایش اختیارات حکومت محلی خود در شمال کوزوو هستند و این در حالی است که از نگاه نمایندگان کوزوو، این گفتگو ها میان دو دولت مستقل صورت می گیرد.

یکی از شهروندان صربستان می گوید: «باید دید که نتیجه مذاکرات چه می شود. به هر حال امکان ندارد که با مقامات پریشتینا همراه شویم. راه حل فقط در به رسمیت شناختن دولت صربستان است و بس.»

از سوی دیگر، این خواسته صرب ها با مقاومت و اعتراض اقلیت ها رو به رو است. آدام مریپا شهروند آلبانیایی تبار در منطقه میتروویکای کوزوو بر این باور است که: «اگر صرب ها خواهان خودمختاری در اینجا باشند باید به اقلیت های آلبانیایی در جنوب و مجارستانی ها و بوسنیایی ها نیز این خودمختاری را بدهند.»

دولت خودمختار پریشتینا در سال ۲۰۰۸ میلادی استقلال کوزوو از صربستان را بطور یکجانبه اعلام کرد. صربستان تاکنون این جدایی را به رسمیت نشناخته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.