خبر فوری
This content is not available in your region

دولت اوکراین با آزاد کردن شش مخالف، یک گام به اتحادیۀ اروپا نزدیک شد

نظرها
دولت اوکراین با آزاد کردن شش مخالف، یک گام به اتحادیۀ اروپا نزدیک شد
اندازه متن Aa Aa

یوری لوتسنکو، وزیر کشور سابق اوکراین، به همراه پنج تن از شخصیت های مخالف دولت، روز یکشنبه، هجدهم فروردین آزاد شد. وی که در سال ۲۰۱۰ میلادی دستگیر و به اتهام سواستفاده از قدرت و اختلاس به چهار سال زندان محکوم شده بود، با دستور ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری این کشور از زندان آزاد شد.

ناظران سیاسی می گویند این اقدام رییس جمهوری اوکراین، در نتیجۀ فشارهای اتحادیۀ اروپا صورت گرفته است. وی یکی از چهره های مهم سیاسی اوکراین و اعضای اصلی کابینۀ یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق این کشور بود.

یوری لوتسکنو، دقایقی پس از آزادی به خبرنگار یورونیوز گفت: “فکر می کنم بیش از گذشته به دیدگاه اتحادیۀ اروپا نزدیک شده ایم. این امر حتی از آزادی برایم مهمتر است. این به معنای آزادی برای میلیون ها اوکراینی است. فکر می کنم رهبران کشورهای اروپایی برای این که این امر اتفاق بیافتد، تلاش زیادی کردند. گام نخست بسیار مهم است. من این گفتۀ روزولت، رییس جمهور فقید آمریکا را بسیار دوست دارم که می گوید هرکجا اراده باشد، راه هم باز می شود. قطعا این اتفاق امروز گام اول است. باید بدانیم هنوز راه زیادی داریم و باید با مشکلات قانونی و مقرراتی زیادی و همچنین فقدان دموکراسی در اوکراین دست و پنجه نرم کنیم.”

علیرغم اصرار اتحادیۀ اروپا مبنی بر آزادی یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق این کشور، وی همچنان در زندان باقی می ماند. وی که به اتهامات مشابهی از جمله اختلاس و سواستفاده از قدرت در سال ۲۰۱۱ محاکمه شد، به هفت سال زندان محکوم شده است. بهبود وضعیت حقوق بشر و آزادی نخست وزیر سابق این کشور که از پایه های انقلاب نارنجی در این کشور است ، یکی از مباحث اصلی در مذاکرات این کشور با اتحادیۀ اروپا برای عضویت در این اتحادیه است.

یوری لوتسنکو در بارۀ عدم آزادی یولیا تیموشنکو، به خبرنگار یورونیوز می گوید: “این یکی از عمیق ترین نگرانی های من است و امیدوارم در آینده ای نزدیک بتوانم وی را ببینم. قطعا آزادی وی نه تنها برای سیاست داخلی اوکراین، بلکه از نظر نگاه اتحادیۀ اروپا به اوکراین بسیار مهم است.”

آزدی این شش نفر از سوی اتحادیۀ اروپا با استقبال روبرو شده است. با این حال، مقامات این اتحادیه با انتقاد از سیاست “عدالت انتخابی” دولت اوکراین، بر آزادی نخست وزیر سابق این کشور اصرار می کنند. مخالفان دولت می گویند اما امیدی به آزادی یولیا تیموشنکو در آینده ای نزدیک ندارند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.