وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تبعیض علیه کولی ها در اروپا

تبعیض علیه کولی ها در اروپا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سازمان عفو بین الملل برای مبارزه با تبعیض علیه کولی های اروپا از کمیسیون اروپا و اعضای اتحادیه خواسته است تا برای رفع این معضل قاطعانه وارد عمل شوند.

مدیر شاخه اروپایی سازمان عفو بین المللی معتقد است که اروپا قادر است در این مورد بگونه ای موثر تر عمل کند: “وضعیت کولی ها نامطلوب است. اتحادیه اروپا اقداماتی برای بهبود اوضاع در پیش گرفته است، اما کشورهای عضو برای تغییر وضعیت کنونی گام چشمگیری بر نداشته اند.”

تنها در چهارسال میان 2008 و 2012، یکصد و بیست مورد خشونت علیه کولی ها در بلغارستان، جمهوری چک و مجارستان گزارش شد که پلیس در دنبال کردن عاملان آن تلاش چندانی نکرد.

یک فعال کولی در اروپا می گوید: “کولی ها همه جا مورد تبعیض هستند: در اتوبوس و در خیابانها. به آنها کار نمی دهند چون کولی هستند و حتی در مدارس.”

در گذشته، دولتهای کمونیستی به کولی ها شغل و مسکن می دادند، اما با تغییر نظام سیاسی اروپا، کولی ها در شرایط دشوارتری قرار گرفتند.

یکی از مقامات شورای اروپا می گوید: “با تعطیل کارخانجات، آنها مشاغلشان را از دست دادند…نتوانستند اجاره بهای خانه هایشان را بپردازند و بدنبال سرپناه، آلونک نشین شدند. اینها با تغییر نظام سیاسی، همه چیزشان را از دست دادند.”