خبر فوری
This content is not available in your region

شادمانی از مرگ مارگارت تاچر

نظرها
شادمانی از مرگ مارگارت تاچر
اندازه متن Aa Aa

انتشار خبر درگذشت مارگارت تاچر، نخست وزیر اسبق بریتانیا سبب برپایی پایکوبی هایی خودجوش در شمال بریتانیا از جمله گلاسکو در اسکاتلند و بلفاست در ایرلند شمالی شد.

همزمان جری آدامز، رهبر حزب ملی گرای شین فن در بلفاست نیز در واکنش به مرگ این چهره سیاسی ملقب به «بانوی آهنین» گفت: «مارگارت تاچر در دوره نخست وزیری اش به طبقه کارگر سراسر بریتانیا و همین طور به مردم اینجا در ایرلند ضربه بزرگی زد. به گمانم بیشتر جمهوری خواهان و ملی گرایان و احتمالا بسیاری دیگر نقش شرم آوری را که وی در طول حماسه اعتصاب غذای سال های ۱۹۸۰ و ۱۹۸۱ میلادی ایفا کرد، به یاد می آوردند.»

تاچر در دهه هشتاد میلادی از پذیرش عنوان «زندانی سیاسی» برای مخالفان محبوس خود در سرزمین های شمالی بریتانیا خودداری می کرد و در واکنش با اعتضاب غذای این زندانیان رو به رو شد.

بابی ساندز، یکی از مبارزان استقلال ایرلند شمالی از بریتانیا که به جرم حمل سلاح گرم و عضویت در سازمان نطامی ارتش آزادی خواه ایرلند بازداشت شده بود، پس از ۶۶ روز اعتصاب غذا در ماه مه ۱۹۸۱ میلادی در زندان بلفاست جان باخت و به یکی از قهرمانان این جنبش جدایی طلبی بدل شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.