وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

"احتمال برخورد شهابسنگ به زمین بیشتر از برنده شدن در قمار است"

"احتمال برخورد شهابسنگ به زمین بیشتر از برنده شدن در قمار است"
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

درحالی که کشورهای اروپایی در بحران اقتصادی قرار دارند، تعداد افراد قمارباز، نه تنها کم نشده بلکه افزایش یافته و حتی متوسط سن قماربازان پایین تر نیز رفته است. دولت های محلی در ایتالیا برای مقابله با این وضعیت از دانشمندان کمک خواستند.

پائولو کانووا، ریاضیدان می گوید: «در ایتالیا قماربازی برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است. پس در تئوری این افراد با قمار آشنایی ندارند. ولی در واقعیت، جوانان به خوبی با این بازی ها آشنایی دارند و وقتی ما درباره ماشین های بازی یا پوکر و بلیت های بخت آزمایی صحبت می کنیم متوجه می شویم که بیش از ما می دانند.»

یک فیزیکدان و یک ریاضیدان با کمک علم آمار، محاسبه احتمالات و کمی هم شوخ طبعی، سعی می کنند به جوانان توضیح دهند که این بازی ها به گونه ای برنامه ریزی شده تا برنده نهایی مراکز برگزارکننده بازی باشد.

پائولو کانووا، ریاضیدان می گوید: «چقدر احتمال دارد که شش شماره بلیت بخت آزمایی شما برنده بازی امشب «سوپر لوتو» شود؟ این احتمال، یک در ۶۳۰ ۶۱۴ ۶۲۲ است. پس احتمال اینکه کره زمین در سال ۲۰۳۶ با برخورد یک شهاب سنگ نابود شود بیش از احتمال برنده شدن در بخت آزمایی است.»

این دو جوان دانشمند قرار است به مدارس مختلف در اقصی نقاط ایتالیا بروند و جوانان را با این مسئله آشنا کنند.