وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

شکایت دولت روسیه از موسسه غیردولتی ناظر بر انتخابات

شکایت دولت روسیه از موسسه غیردولتی ناظر بر انتخابات
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

قانون جنجالی نظارت بر موسسات غیر دولتی در روسیه اولین قربانی خود را گرفت.

وزارت دادگستری این کشور از موسسه گولوس، که کار اصلی آن نظارت بر انتخابات است شکایت کرده است. به این دلیل که این موسسه بر خلاف قانونی که به تازگی تصویب شده است، خود را به عنوان «مامور خارجی» معرفی نکرده بود.

سال گذشته پارلمان روسیه با حمایت دولت قانون جنجال برانگیزی را که نحوه تامین مالی سازمانهای غیر دولتی را محدود می کند تصویب کرد.

بر اساس این قانون به سازمانهای غیردولتی که از کشورهای خارجی کمک مالی دریافت می کنند و فعالیتهای سیاسی دارند، عنوان «مامور خارجی» داده می شود و آنها باید هر سه ماه یک بار گزارش عملکرد خود را به مسئولان ارائه بدهند.

معاون موسسه گولوس می گوید: «اگر شهروندی خارجی فقط یک روبل به حساب یک موسسه غیردولتی واریز کند، حتی اگر موسسه چیزی از این پرداخت نداند، وزارت دادگستری می تواند بگوید که چون این موسسه از یک شهروند خارجی پول گرفته است باید به عنوان موسسه ای خارجی خود را معرفی کند. حتی به موسسه فرصت پاسخگویی داده نمی شود. به این ترتیب هر شخصی می تواند برای موسسات غیردولتی پاپوش بسازد. ما می خواهیم در دادگاهبه مردم نشان بدهیم که چنین قانونی چقدر بی معنی است.»

در پی انتخابات پارلمانی اخیر موسسه گولوس اسناد و مدارک ادعاهای مربوط به تقلب به نفع حزب حاکم را منتشر کرده بود.

پیش از تصویب قانون جدید در روسیه دولت آمریکا بخشی از بودجه موسسه گولوس را تامین می کرد.

فشار بر موسسات غیردولتی در روسیه با روی کار آمدن ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس جمهوری روسیه در سال 2012 میلادی شدت گرفت.

ولادیمیر پوتین و حامیان او می گویند هدف از وضع قانون جدید، جلوگیری از جاسوسی سازمانهای غیردولتی برای کشورهای خارجی است.