خبر فوری

گولوس، اولین قربانی لایحه نظارت بر سازمانهای غیر دولتی در روسیه

گولوس، اولین قربانی لایحه نظارت بر سازمانهای غیر دولتی در روسیه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

لایحه محدودیت نهادهای غیر دولتی در روسیه که سال گذشته در دومای این کشور به تصویب رسید، انگشت اتهام خود را به سوی سازمان غیر دولتی گولوس نشانه گرفته است.

گلوس سازمان نظارت بر انتخابات در روسیه است. وزارت دادگستری روسیه مدارکی را بر سایت خود منتشر کرده که براساس آن این سازمان از “ بیگانگان” کمک مالی هفت میلیون یوریی دریافت کرده است.

یک از نمایندگان مجلس می گوید: « اگر ادعای کمکهای خارجی به این سازمان صحت داشته باشد، کمی عجیب خواهد بود. اما اگر از منظر قانون انتخاباتی مان با آن برخورد کنیم، در آن صورت این یک مسئله مربوط به سیاست داخلی روسیه می شود و محلی برای حمایت مالی خارجی ها وجود ندارد.»

گولوس در اکتبر سال گذشته میلادی موفق به کسب جایزه ساخاروف شده و سخنگوی آنها می گوید که این جایزه منبع مالی آنها بوده است.

معاون این سازمان می گوید: «این هفت میلیون یورو از جایزه ساخاروف تامین شده است. که ظاهرا ما نباید آن را قبول می کردیم. مسائلی در مورد قوانین انتخاباتی وجود دارد که نزدیک دو سال است روی آن کار می کنیم. به نظر می رسد وزارت دادگستری تنها مسئولیت رسیدگی به این موارد را دارد. اما به نظرم خیلی برای آنها مناسب نیست، زیرا آنها وکیل هستند. به نظرم هدف این بوده که این موضوع را به دادگاه بکشند و با این ادعا که گولوس از خارجی ها پول دریافت کرده، رسوایی به پا کنند.»

طبق لایحه محدودیت فعالیت سازمانهای غیر دولتی در روسیه، نهادهای غیر دولتی باید از وزارت دادگستری مجوز فعالیت دریافت کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.