خبر فوری
This content is not available in your region

خشم خانواده های قربانیان سربرنیتسا از اظهارات رییس دولت جمهوری صرب بوسنی

خشم خانواده های قربانیان سربرنیتسا از اظهارات رییس دولت جمهوری صرب بوسنی
اندازه متن Aa Aa

میلوراد دودیک، رییس دولت جمهوری صرب بوسنی که در لاهه در دادگاه جنایی بین المللی برای یوگسلاوی سابق بعنوان شاهد حاضر شده بود، خشم و اعتراض قربانیان جنگ بوسنی را برانگیخت.

او با هدف قرار دادن “علی عزت بگوویچ“، اولین رییس جمهوری مسلمانان بوسنی، علت آغاز جنگ بوسنی را گرایش عزت بگوویچ به ایجاد یک حکومت اسلامی دانست و با دفاع از رادوان کارادزیچ اقدام نظامی علیه مسلمانان را اجتناب ناپذیر خواند.

رادوان کارادزیچ به جنایت جنگی متهم است و البته خانواده های قربانیان کشتار سربرنیتسا دفاع او را به چالش کشیدند.

یک مادری که دو پسرش را در سال ۱۹۹۵ در سربرنیتسا از دست داده است می گوید: «او (دودیک) می تواند هر دروغی که می خواهد بگوید. او از جمهوری صربسكا دفاع می کند اما آیا می داند که جمهوری صربسکا با نسل کشی ایجاد شد؟»

این اظهارات همچنین در سارایوو که در زمان جنگ نزدیک به چهار سال تحت محاصره بود، واکنش های تندی را برانگیخت. یک مرد ساکن سارایوو می گوید: «طبق گفته های دودیک، اکنون همه ما باید تحت فرمان جمهوری صرب بوسنی بودیم. این پروژه رادوان کارادزیچ بود.»

رادوان كارادزيچ رهبر صرب های بوسنی و هرزگوين قبل از دستگیری به مدت بيش از یک دهه فراری بود و متهم است که رهبری نسل كشی مسلمانان بوسنی و هرزگوين را برعهده داشته و تنها در سربرنیتسا نزدیک به هشت هزار مسلمان را قتل عام کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.