خبر فوری

بازداشت زنان برابری طلب در برابر دیوار نُدبه بیت المقدس

بازداشت زنان برابری طلب در برابر دیوار نُدبه بیت المقدس
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گروهی از زنان لیبرال یهودی که برخلاف سنت رایج با بر دوش انداختن شال و بر سر نهادن کیپا در برابر دیوار ندبه حاضر شده و به نیایش پرداخته بودند از سوی پلیس بازداشت شدند.

زنان بازداشت شده که به جنبش «زنان دیوار» وابسته هستند نسبت به تفکیک زنان و مردان هنگام نیایش و نیز ممنوعیت استفاده از شال و کیپا برای زنان اعتراض دارند.

تامار ساندبرگ، عضو مِرِتس، از احزاب مدافع سوسیال دموکراسی و سکولاریسم در بیت المقدس می گوید:«به نظرم متاسفانه این مساله بیش از هر چیز دیگری بر نیت واقعی دولت دلالت دارد. و نیت واقعی که ما می توانیم ببینیم مبنی بر برپایی نیایشی برابر برای زنان مردان در محلی که تکثرگرایی می طلبد یعنی در برابر دیوار ندبه نیست.»

اگرچه ارتدوکس های یهودی به سنت شکنی زنان برابری طلب واکنش تندی نشان داده اند با این همه طرحی در پارلمان این کشور در دست بررسی است تا در برابر غرب دیوار ندبه بخشی برای نیایش زنان و مردان در کنارهم در نظر گرفته شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.