خبر فوری
This content is not available in your region

سنای آمریکا لایحه محدودیت فروش اسلحه را در دستور کار قرار داد

سنای آمریکا لایحه محدودیت فروش اسلحه را در دستور کار قرار داد
اندازه متن Aa Aa

نمایندگان سنای آمریکا با ۶۸ رای موافق در برابر ۳۱ رای مخالف لایحه کنترل فروش اسلحه را در دستور کار قرار دادند.

به این ترتیب سناتورها از هفته آینده بحث درباره این لایحه را آغاز خواهند کرد، بحثی که به گفته رییس سنا هفته ها به طول می انجامد.

این لایحه پس از آن ارایه شد که یک فرد مسلح در حمله به یک مدرسه ابتدایی بیست و شش نفر از جمله بیست کودک را به قتل رساند.

خواهر یکی از آموزگارانی که در این حادثه کشته شد با بیان اینکه سیاستمداران باید به این شرایط واکنش نشان دهند گفت: «نمی خواهیم طوری شود که بگوییم یکی از عزیزانمان را به خاطر هیچ از دست دادیم. آنها جان خود را از دست دادند تا از کودکان، که عاشقشان بودند، محافظت کنند.»

بر اساس این لایحه، فروش اسلحه های نیمه خودکار و خشاب های با ظرفیت بالا به طور کلی ممنوع می شود و فروشندگان ملزم به بررسی سوابق قضایی و روانی خریداران خواهند شد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا امیدوار است که تصویب این لایحه بتواند از تکرار حادثه های تلخی مانند حمله به مدرسه ابتدایی نیوتاون جلوگیری کند.

پدر یکی از کودکان کشته شده در این حادثه می گوید: «صدای نیوتاون، فریاد آن کودکان، فریاد کودکانم و کودکان بی شماری که مرگ در انتظار آنهاست و مردمی که کشته خواهند شد، ما را به کاری فرا می خواند. اکنون زمان تغییر در کشورمان است.»

اگرچه رای مثبت سنا به بررسی این لایحه تنها نخستین گام در راه محدود کردن فروش سلاح است، اما همین گام هم پیروزی بزرگی برای دولت اوباما محسوب می شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.