خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

مبارزه با خشونت در راس وعده های انتخاباتی ونزوئلا

نظرها
مبارزه با خشونت در راس وعده های انتخاباتی ونزوئلا
اندازه متن Aa Aa

بازرسی بدنی از مشتریان در رستوران ها و بارهای ونزوئلا روز به روز بیشتر می شود.

آنها یک هدف بیشتر ندارند و آن هم جلوگیری از خشونت و تیراندازی احتمالی است. تنها در سال گذشته میلادی بیش از بیست و دو هزار نفر در جریان تیراندازی کشته شده اند. آماری که باعث شده تا مبارزه با خشونت در راس وعده های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور قرار بگیرد.

نیکولاس مادورو در موضع گیری اخیر خود با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین مسائل کشور افزایش خشونت است گفت: «با چاوز یک برنامه شش ساله برای حل مشکلات جدی و مهم تدوین کردیم، مشکلاتی مانند “ناامنی، جنایت، خشونت، مصرف مواد مخدر و مرگ تحت تاثیر فرهنگ سرمایه داری.”

رقیب او، انریکه کاپریلس هم مبارزه با خشونت را در دستور کار خود قرار داده است. وی در جریان تبلیغات انتخاباتی اش گفت: «سالها است که مردم خواب راحتی ندارند، مردم بخاطر وحشت و آنچه خارج از خانه هایشان در حال وقوع است آرامش ندارند. صداهایی که می شوند، صدای تلویزیون نیست بلکه نفیر گلوله و آوای وحشت است. می خواهم همراه با شما کشوری بسازم که در آن مردم با خیال آسوده بیارامند.»

از آغاز سال میلادی جاری، بیش از سه هزار و چهارصد نفر کشته شده اند، و این کشتار، ونزوئلا را به یکی از ناامن ترین کشورهای جهان تبدیل کرده است.

از میان قربانیان، چندی پیش یک پسر شانزده ساله همراه با دوست دخترش در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا هدف حمله سه مرد مسلح قرار گرفت و کشته شد. مادر وی می گوید: «در خانه بودم و سر و صدایی از بیرون شنیدم. او قرار بود با دوستش به خانه بیاید، صدا را که شنیدم به سوی خیابان دویدم، دویدم و فریاد زم: “پسرم، پسرم” وقتی رسیدم، گفتند که به او شلیک شده است.»

با وجود اینکه از سال 2003 میلادی تاکنون بیش از سیصد هزار اسلحه در ونزوئلا نابود شده، اما میزان کشتار در این کشور همچنان از کشورهای جنگ زده ای نظیر افغانستان و عراق و یا حتی کشورهای محل فعالیت باندهای قاچاق مواد مخدر مانند مکزیک بیشتر است.

از زمان روز کار آمدن چاوز در سال 1999 تاکنون بیش از دویست هزار نفر در این خشونت ها جان خود را از دست داده اند.