خبر فوری

واتیکان با احیاء اندام و پزشکیِ ترمیمی بیگانگی نمی کند

واتیکان با احیاء اندام و پزشکیِ ترمیمی بیگانگی نمی کند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پزشکی ترمیمی (Regenerative medicine) شاخه ای از علم نوین پزشکی است که هدفش ترمیم و احیاء بافت یا اندام می باشد. واتیکان، مکانی که اغلب موافق شاخه هایی پزشکی از این دست نبوده است در حرکتی کم سابقه و برای دومین بار کنفرانسی بین المللی در همین زمینه برگزار کرد.

در این کنفرانس درباره یاخته های بنیادی تبادل نظر شد، یاخته هایی که توانایی تبدیل و تمایز به انواع مختلف یاخته ها و در نتیجه قابلیت تولید بافت های مختلف را دارند.

سِر جان گوردون برنده جایزه نوبل سال ۲۰۱۲، یکی از شرکت کنندگان در خصوص پزشکی ترمیمی گفت:«اخیرا چشم انداز جایگزینی سلول، بخاطر امکان تولید هرگونه سلولی از هر سلولهایی همچون سلوهای پوستی یا خونی، بسیار برجسته و هیجان انگیز شده است. امروزه می توان از آنها هر سلولی را ساخت.»

پرفسور سیلویو ایتسکو، مدیر مرکز ‘مزوبلاست’ نیز با امیدواری نسبت به آینده پزشکی ترمیمی افزود:«واضح است که اگر می خواهیم به تغییر بنیادینِ مسیر طبیعی برخی از بیماری ها دست یابیم امکان آن در پزشکی ترمیمی نهفته است که نه تنها می تواند سیمپتوم ها را بهبود بخشد بلکه می تواند بافت ها و اندام ها را بازرویانی، بازسازی و احیاء کند.»

امید می رود تحقیقات و یافته های بیشتر در زمینه پزشکی ترمیمی باعث دگرگونی شگرفی در مدیریت و مداوای بیماری ها شود، انقلابی که در سایه آن جسم به ترمیم خود خواهد پرداخت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.