خبر فوری
This content is not available in your region

شازده کوچولو هفتاد ساله شد

نظرها
شازده کوچولو هفتاد ساله شد
اندازه متن Aa Aa

هفدهم فروردین ماه (سال ۱۳۹۲) مصادف بود با هفتادمین سالگرد انتشار شازده کوچولو، رمان جاودانه آنتوان دو سنت اگزوپری، نویسنده و شاعر مشهور فرانسوی.

به این مناسبت نسخه های تازه ای از این رمان در سراسر جهان منتشر و نمایشگاهی نیز از نخستین نسخه مصور آن با نقاشی های سنت اگزوپری در پاریس برپا شد.

اولیویه دَژه، مدیر مسئول پخش و توزیع آثار آنتوان دو سنت اگزوپری می گوید: «اینجا فی الواقع محل نگهداری گنجینه شازده کوچولو است. منظورم شور و حالی ست که از درون طراحی های کتاب ساطع می شود. در اینجا مجموعه ای از نقاشی ها و طراحی هایی به نمایش گذاشته شده که پیش از خلق رمان به تصویر کشیده شده اند. سنت اگزوپری در طول زندگیش، همواره شخصیت شازده کوچولو را به عنوان نمادی از احساسات درونی خود طراحی و بازآفرینی کرده است.»

درونمایه داستان شازده کوچولو، سال ۱۹۳۵، زمانی که هواپیمای سنت اگزوپری در صحرای بزرگ آفریقا دچار نقص فنی شد و به ناچار در همان جا فرود آمد، شکل گرفت. شخصیت قهرمان رمان، خلبانی بی نام و نشان است که پس از فرود در بیابان با پسر کوچکی آشنا می شود که از سیاره ای دیگر به زمین آمده است.

نیکولا دلسال، دبیرکل بیناد سنت اکزوپری برای جوانان با اشاره به اینکه شازده کوچولو یکی از پرفروش ترین رمان های جهان است می افزاید: «این کتاب چند بار به زبان بریل نیز برگردانده شده است اما طراحی های رمان همواره برای نابینایان ناشناخته بوده که اکنون به لطف فن آوری تازه به صورت سه بعدی در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.»

شازده کوچولو به ۲۵۰ زبان ترجمه شده است و ترجمه های گوناگونی از نیز به زبان فارسی موجود است که برگردان احمد شاملو، محمد قاضی و ابوالحسن نجفی از جمله معتبر ترین آنهاست.

هواپیمای آنتوان دو سنت اگزوپری سی و یکم ژوئیه سال ۱۹۴۴ در بحبوحه جنگ جهانی دوم توسط ارتش آلمان نازی بر فراز دریای مدیترانه هدف گلوله قرار گرفت و سقوط کرد. سنت اگزوپری در این سانحه جان خود را از دست داد و همچون شازده کوچولو جاودانه شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.