خبر فوری
This content is not available in your region

نگرانی صندوق بین المللی پول از روند رشد اقتصاد جهانی

نظرها
نگرانی صندوق بین المللی پول از روند رشد اقتصاد جهانی
اندازه متن Aa Aa

وزیران دارایی کشورهای عضو گروه بیست روز پنجشنبه برای اجلاسی دو روزه در واشنگتن گرد هم آمدند.

صندوق بین المللی پول که روز سه شنبه گذشته نسبت به پیش بینی های رشد اقتصاد جهانی تجدیدنظر کرده بود، در این اجلاس نگرانی خود از روند رشد اقتصادی پنهان نمی کند.

کریستین لاگارد، رییس صندوق بین المللی پول می گوید: “دنیای اقتصاد هیچگاه تا این اندازه خود را خطرناک نشان نداده است. با این وجود به حرکت درآمدن مجدد چرخ بازارهای مالی لزوما به معنای از سر گیری بادوام رشد اقتصادی و اشتغالزایی نیست.”

پیش از این صندوق بین المللی پول اعلام کرده بود برخی کشورهای ثروتمند دنیا در مقابل چالش کسری بودجه و بحران بدهی های خود قرار دارند. این کشورها باید برای کاهش کسری بودجه خود اقدامات ضروری را به کار گیرند، اما کارشناسان اقتصادی اعمال برنامه های ریاضت اقتصادی را ناکارآمد می دانند.

شارل ویپلوز، مدیر موسسه بین المللی مطالعات پولی و بانکی می گوید: “برنامه های ریاضت اقتصادی نتایج همیشگی خود را به بار آوردند، رشد و احیای امور اقتصادی وجود ندارد. متوجه نمی شوم که چرا صندوق بین المللی پول غافگیر شده است. این نهاد به همه کشورهایی که در آنها دخالتی دارد، برنامه های ریاضتی تحمیل می کند. بانک مرکزی اروپا می تواند کمی نرخ بهره خود را کاهش دهد اما عملا کار مهمی انجام نمی شود. اکنون توپ توی زمین دولتها و صندوق بین المللی پول است، حتی اگر برنامه های ریاضتی را متوقف کنند باز هم رشد اقتصادی نخواهیم داشت.”

از سوی دیگر صندوق بین المللی پول ضمن ابراز نگرانی از سیاستهای پولی ژاپن و آمریکا در کاهش ارزش واحد پولی خود، ابراز امیدواری کرد این کشورها اقدامات لازم را برای کاهش کسری بودجه خود در دراز مدت اتخاذ کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.