خبر فوری
This content is not available in your region

ایتالیای بی دولت در انتخاب رئیس جمهوری جدید ناکام ماند

نظرها
ایتالیای بی دولت در انتخاب رئیس جمهوری جدید ناکام ماند
اندازه متن Aa Aa

احزاب پیروز در آخرین انتخابات پارلمانی ایتالیا نتوانستند به ائتلافی دست یابند و در نتیجه دولت جدید تا به امروز تشکیل نشده است تا بن بست سیاسی قرین بحران اقتصادی شود.

در چنین شرایطی چاره کاره انحلال پارلمان و برگزرای انتخابات جدید است. خود این امر بر طبق قانون اساسی بسته به جانشینی جورجیو ناپولیتانو، رئیس جمهوری، با چهره ای جدید است.

فرانکو مارینی، مردی است که پییرلوئیجی برسانی، رهبر حزب «دمکراتیک» و جناح چپ و نیز سیلویو برلوسکونی، از حزب «مردم آزادی» و رهبر جناح راست ایتالیا بر سر ریاست جمهوری اش توافق کرده بودند. اما آقای مارینی در هیچکدام از دو دور نسخت رای گیری نتوانست دو سوم آراء یا ۶۷۲ رای را کسب کند.

اگر دور سوم نیز بی نتیجه ماند، هر نامزدی که در دور چهارم بتواند حداقل ۵۰۴ رای را ازآن خود کند به ریاست جمهوری خواهد رسید که در ایتالیا مقامی تشریفاتی و هفت ساله محسوب می شود.

رای دهندگانی که رئیس جمهوری را انتخاب می کنند متشکل از یکهزار و هفت عضو مجلس نمایندگان و سنای پارلمان و نیز نمایندگان مناطق ایتالیا هستند.

همزمان، گروهی از مردم روز پنجشنبه با اعتراض در برابر پارلمان ایتالیا از ریاست جمهوری استفانو رودوتا، رقیب فرانکو مارینی، حمایت کردند که از پشتیبانی جنبش اعتراضی پنج ستاره بپه گریلو برخوردار است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.