خبر فوری
This content is not available in your region

رییس جمهوری ایتالیا بر سمت خود ابقا شد

نظرها
رییس جمهوری ایتالیا بر سمت خود ابقا شد
اندازه متن Aa Aa

جورجیو ناپولیتانو، رییس جمهوری ایتالیا، روز شنبه توانست ۷۳۸ رای از ۱۰۰۷ رای نمایندگان مناطق و پارلمان ایتالیا را کسب کرده و به این ترتیب برای بار دوم به عنوان رییس جمهوری این کشور برگزیده شد.

آقای ناپولیتانو تنها رییس جمهوری ایتالیاست که برای بار دوم راهی کاخ ریاست جمهوری می شود. وی گفت: «من عمیقا امیدوارم که همه احزاب، طی چند هفته آینده و از همین روزهای آتی وظایف خود را به منظور تقویت نهادهای جمهوری به انجام برسانند. همه ما باید نسبت به شرایط دشوار کشور آگاه باشیم.»

اکثر احزاب و گروههای سیاسی ایتالیا، از حزب راست به رهبری سلیویو برلوسکونی تا ائتلاف چپ میانه یِ پی یر لویجی برسانی، بر انتخاب مجدد آقای ناپولیتانو، برای پایان بحران سیاسی کشور، اتفاق نظر داشتند.

رییس جمهوری ۸۷ ساله، که پیشتر تقاضای احزاب را برای نامزدی مجدد پست ریاست جمهوری رد کرده بود، دلیل حضورش را “وظیفه ملی” اعلام کرد.

در این میان، جنبش پنج ستاره به رهبری بپه گرلیو، تنها مخالف بود که این انتخاب مجدد را “یک کودتا” نامید. این جنبش از هوادارانش خواسته تا به عنوان اعتراض در مقابل مجلس نمایندگان، در رم، پایتخت تجمع کنند.

یکی از نمایندگان این جنبش می گوید: «دوستان، دیگر مهم نیست که به چه کسی رای داده اید. شما هم مانند ما شهروندان صادقی هستید. ما اینجا در اعتراض به اتحادِ احزابی که برنامه کهنه بیست ساله شان به نفع برلوسکونی است، جمع شده ایم.»

جنبش پنج ستاره استفانو رُداتو را به عنوان نامزد پست ریاست جمهوری معرفی کرده بود. وی توانست ۲۱۷ رای نمایندگان مناطق و پارلمان ایتالیا را بدست آورد.

جورجیا ناپولیتانو، روز دوشنبه سوگند ریاست جمهوری یاد خواهد کرد. او برای یافتن راهی برای حل بن بست سیاسی تشکیل دولت در ایتالیا، راهی دشوار در پیش دارد.