خبر فوری

احکام سنگین برای قاچاقچیان اعضاء بدن انسان در کوزوو

احکام سنگین برای قاچاقچیان اعضاء بدن انسان در کوزوو
اندازه متن Aa Aa

پنج شهروند کوزوو روز دوشنبه به جرم قاچاق اعضای بدن انسان از سوی یک دادگاه اروپایی (هیات قضایی اتحادیه اروپا اعزامی به کوزوو) محکوم شدند.

سنگین ترین حکم صادره، هشت سال و مربوط به لطفی درویشی یکی از پزشکان پرشتینا بود.

با این حال یک متهم ترک پرونده و یک اسرائیلی به نام موشه هارل که از او به عنوان مغز متفکر این باند تبهکار نام برده می شنوند هنوز محاکمه نشده اند.

فروپاشی این باند تبهکار در سال 2008 سر و صدای زیادی در کوزوو به راه انداخته بود.

جاناتان رتل دادستان ویژه اتحادیه اروپا در کوزوو ضمن استقبال از احکام صادره گفت: «هنوز موانع زیادی بر سر راه عدالت و رضایتمندی کامل قربانیان آسیب پذیر این پرونده وجود دارد. از قبیل تحت پیگرد قرار دادن مظنونان در سطح بین المللی و پرداخت غرامت به قربانیان. امیدواریم به حکم امروز بعنوان آغازی برای جاری ساختن عدالت و تامین امنیت قربانیان نگاه شود.»

این گروه سازمان یافته با فریب شهروندان فقیر عمدتا از کشورهای مولداوی، قزاقستان، روسیه و ترکیه و وعده رقم های بالا، آنها را برای فروش و پیوند اعضایشان به کوزوو قاچاق می کرده اند.

جراحی مربوطه در درمانگاه «مدیکوس» در حومه پریشتینا صورت می گرفته و دریافت کنندگان اعضا، عمدتا ثروتمندانی از آلمان، کانادا و اسرائیل بوده اند.

گفته می شود قاچاقچیان هرعضوی از بدن را حدود یکصد هزار یورو به مشتریان خود می فروخته اند در حالیکه مبلغی کمتر از پانزده درصد آنرا به فرد صاحب عضو پرداخت می کرده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.