خبر فوری
This content is not available in your region

اعتراض روزنامه نگاران در مکزیک در سالگرد قتل همکارشان

نظرها
اعتراض روزنامه نگاران در مکزیک در سالگرد قتل همکارشان
اندازه متن Aa Aa

یک سال از قتل رگینا مارتینز، روزنامه نگار مکزیکی گذشت و فردی به اتهام قتل او مجرم شناخته شد، اما به نظر می رسد ماجرای مرگ مشکوک او پایان نگرفته است.

دوستان و همکاران خانم مارتینز مراسم سالگرد مرگ او را به تجمعی اعتراضی نسبت به مقامهای قضایی و نحوه رسیدگی به پرونده قتل همکارشان تبدیل کردند.

حدود سه هفته قبل و در آستانه اولین سالگرد مرگ این روزنامه نگار، دادگاهی در مکزیک فردی را به نام خورخه آنتونیو سیلوا به جرم قتل او و دزدی از او به 38 سال زندان محکوم کرد.

قاضی به اعترافات فرد محکوم استناد کرده است اما دوستان خانم مارتینز باور ندارند که او قاتل باشد و می گویند ریشه های واقعی این قتل نه تنها پیدا نشده است، بلکه هیچ کس به سراغ آن نرفته است.

خانم مارتینز در مطبوعات درباره فساد دستگاه اداری در ارتباط با قاچاق مواد مخدر می نوشت. به همین دلیل شماری از همکاران او با استناد به مرگ مشکوک او و دیگر روزنامه نگاران می گویند، دستهای پنهانی از افرادی که منافعشان در خطر بود، در قتل خانم مارتینز نقش داشتند.

یک گروه آمریکایی مدافع حقوق روزنامه نگاران، ایالت وراکروز در مکزیک را که کارتلهای مواد مخدر در آن قدرتمند هستند، یکی از خطرناکترین ایالتهای مکزیک برای خبرنگاران نامیده است. به گزارش گروه موسوم به «حفاظت از خبرنگاران» در بین سالهای 2006 و 2012 میلادی دوازده روزنامه نگار در این ایالت مفقود شدند و چهارده نفر به دلیل فعالیتهای حرفه ایشان کشته شدند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.