خبر فوری

استفاده از حس لامسه و تصویر در آموزش، مغز را کارآمدتر می کند

استفاده از حس لامسه و تصویر در آموزش، مغز را کارآمدتر می کند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آموزگاران در برخی از مدارس فرانسوی سعی می کنند با استفاده از روش لمس کردن، حروف الفبا را به کودکان یاد بدهند. در این روش، کودکان ابتدا با حروف آشنا می شوند و سپس بدون استفاده از دیگر حواس خود بویژه حس بینایی یا شنوایی و تنها از طریق لمس فرم حروف الفبا، آنها را تشخیص می دهند.

متخصصان می گویند حس لامسه در بین کودکان نسبت به بزرگسالان قوی تر است و به همین دلیل، آموزش از راه لامسه می تواند در نزد کودکان یادگیری بهتری به دنبال داشته باشد.

ادوارد گونتاز، متخصص مغز و اعصاب برای کودکان است. وی می گوید برای اینکه کودکان یاد بگیرند یک کلمه یا حرف را بخوانند، از سه بخش مغزشان استفاده می کنند.

این متخصص می گوید: “بزرگترین دشواری برای کودکان خردسال، درک رابطه میان شکل یک حرف که مرکز آن در بخش عقبی مغز قرار دارد، با صدای مربوطه است که این وظیفه، به عهدۀ بخش کنترل کنندۀ عملیات های سمعی و بصری مغز است. برای آسان کردن این مساله در میان کودکان، حس لامسه که توسط بخش بالایی مغز کنترل می شود را به این معادله اضافه می کنیم. به این ترتیب، ارتباط میان شکل بصری یک حرف با شکل سمعی آن راحت تر ایجاد می شود.”

در این روش، امکان اشتباه در میان کودکان کمتر می شود و با استفاده از این روش، میزان یادگیری کودکانی که از طریق لامسه حروف را آموخته اند، افزایش یافته است.

دانشمندان و متخصصان مغز از این روش یادگیری با نام “نورو پداگوجی” یا آموزش از راه عصب یاد می کنند. هدف این محققان، شناختن مکان هایی از مغز انسان به منظور بالا بردن قدرت یادگیری است.

محققان این طرح، از این روش در میان نوجوانان نیز استفاده می کنند. هدف این محققان، شناختن رابطه احساس با آموزش و تاثیر آن در بهبود یادگیری است.

محققان مرکز آموزش عالی مونت پلیه در کلاس های درس مقاطع راهنمایی و دبیرستان از این روش استفاده می کنند. در این روش، از تصاویر ویدئویی و نماآهنگ نیز استفاده می شود. یکی از این مدرسان که از این روش در کلاس درس فیزیک استفاده می کند، از این روش به نام “احساس مثبت” نام می برد.

وی می گوید: “ابتدا با پخش یک موزیک و یا یک ویدئوی کوچک و مرتبط آغاز می کنیم. همراه با آن یک متن مرتبط را در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم. بلافاصله آنها در موقعیتی که ما آنرا احساس مثبت نام گذاشته ایم، قرار می گیرند. در این حالت آنها برای گوش دادن به درس آماده اند. بعد از یک مدت وقتی می بینیم که دوباره حواسشان از مبحث پرت شده، باز اینکار را تکرار می کنیم و دوباره با قرار دادن انها در وضعیت احساس مثبت، به یادگیری مشتاق می شوند.”

به گفتۀ این محققان، هنگامی که مغز در وضعیت احساس مثبت قرار می گیرد، بدن هورمونی را ترشح می کند که موجب لذت بردن از یادگیری می شود.

برعکس این احساس، هنگامی است که شما استرس دارید و یا در حالت عصبی به سر می برید. در آن صورت است که مغز کاملا از کار می افتد و تمایل به یادگیری از بین می رود و یا یادگیری درست انجام نمی شود. اطلاعات به قسمت جلویی مغز، یعنی جایی که حافظۀ عمیق وجود دارد، راه نمی یابد و در این صورت فرد نمی تواند خوب چیزی را در ذهن خود ثبت کند.

روش آموزش از راه عصب راههای موجه تر و شیوه های موثرتری را برای یادگیری ارائه می کند. در این کلاس زبان فرانسه، دانش آموزان، باید رمان “سرخ و سیاه” استاندال، را یاد بگیرند. در این کلاس، دانش آموزان را مجبور نمی کنند که کل کتاب را به شیوه های مرسوم حفظ کنند، بلکه از ایجاد یک رابطه میان متن و جملات با شکل های تصویری که خود دانش آموزان به صورت کد انتخاب می کنند، استفاده می شود.

هدف از اینکار، چسباندن یک متن به تصویر مرتبط با آن به منظور یادآوری بهتر است. این تصاویر از سوی خود دانش آموزان انتخاب می شود.

مانون بلان، یکی از دانش آموزان می گوید: “نقاشی کردن در کنار هر متن و نوشته به من کمک می کند که بهتر به یاد بیاورم. من در اینجا رابطۀ بین خانم رینال با جولین و زمان دیدار آنها را نقاشی کرده ام و به این شکل بهتر به خاطر می سپارم.”

دانش آموز دیگری نیز می گوید: “در ذهنم، قلب های کوچکی را که نقاشی کرده ام به یاد می آورم و این قلب ها، بلافاصله جمله ای را که با آنها مشخص کرده ام به من یادآوری می کند.”

در سال ۲۰۰۷، این روش آموزشی از سوی سازمان همکاری و توسعه مورد تحسین قرار گرفته و استفاده از آن توصیه شده است. با اینحال، تعداد مراکزی که از این روش آموزش استفاده می کنند، زیاد نیست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.