وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

مسئولیت اتحادیه اروپا در مقابل حادثه بنگلادش

مسئولیت اتحادیه اروپا در مقابل حادثه بنگلادش
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

فاجعه فروریختن ساختمانی شامل کارگاههای تولید پوشاک در بنگلادش موجی از تاسف را در کشورهای غربی به همراه داشت. برخی از مالکان صنایع اعلام کرده اند که به خانواده قربانیان غرامت پرداخت خواهند کرد. اتحادیه اروپا به موضوع فعالیتهای تجاری در داکا پرداخته است و مصرف کنندگان احساس می کنند که در دام خرید لباس های ارزان قیمت افتاده اند.

تلاش بنگلادش در رقابت بهتر با همسایگانش تا کنون به ضرر کارگران تمام شده است. در این کشور حقوق ماهانه سه میلیون کارگری که بخش عمده ای از آنان زن هستند و در چهار هزار و پانصد کارخانه که به اصطلاح “کارگاه بدبختی” نامیده می شوند کار می کنند، تنها سی یورو است. اینگونه است که بنگلادش توانسته است بعد از چین دومین صادرکننده محصولات نساجی در جهان شود.

شصت درصد صادرات نساجی بنگلادش توسط اروپا خریداری می شود و این رقم همچنان در حال افزایش است. در سال ۲۰۱۱ میزان خرید اروپا ۸ میلیارد یورو بود و در سال ۲۰۱۲ به ۸/۶ میلیارد یورو رسید. آلمان، بریتانیا، اسپانیا و فرانسه بازارهای اصلی این محصولات هستند. بنگلادش نیز در مقابل به بازارهای اروپایی دسترسی دارد بنابراین اتحادیه اروپا در این زنجیره مسئولیتها نقش دارد.

برایان رابرت، مدیر مرکز تحقیقات خرده فروشی کانتارمی گوید: “این بستگی به سیستمهای منطقه ای مانند اتحادیه اروپا و دولتهای ملی و منطقه ای دارد و آنها باید از رعایت مقررات صحیح توسط تولید کنندگان اطمینان یابند. آنچه به آن نیاز داریم بیش از مسئولیت جمعی خریداران لباس های ارزان قیمت است و باید فروشندگان را نیز شامل شود یعنی کسانیکه بر روی تولیدکنندگان فشار می آورند تا قیمت تولید را کاهش دهند و باید تولید کنندگان را نیز دربربگیرد یعنی کسانیکه همواره به دنبال راههایی هستند که هزینه ها را کاهش دهند.”

این تراژدی باعث تظاهرات کارگران نساجی شد و اتحادیه اروپا به دولت بنگلادش هشدار داد که استانداردهای سازمان جهانی کار را اجرا کند.