وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

پایان انتظارات، بانک مرکزی اروپا نرخ بهره خود را کاهش داد

پایان انتظارات، بانک مرکزی اروپا نرخ بهره خود را کاهش داد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه نرخ بهره بانکی خود را به پایین ترین حد تاریخی خود کاهش داد.

بدین ترتیب، این نهاد با متحول کردن مهمترین ابزار سیاست پولی خود دسترسی نامحدود بانکها به نقدینگی و حق برخورداری شرکتهای کوچک و متوسط به وام را تضمین کرد.

نرخ بهره بانکی این نهاد از ۱.۲۵ درصد در سال ۲۰۱۱ به ۰.۷۵ درصد در تابستان سال گذشته کاهش پیدا کرد پیش از آنکه روز پنجشنبه به پایین ترین حد خود یعنی نیم درصد برسد.

ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا می گوید: “کاهش میزان فعالیتهای اقتصادی و تحول در ثبات قیمتها نه تنها اقتصاد کشورهای پیرامون منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد، جایی که تردید درمورد انتقال مکانیسم سیاست پولی به آنها وجود دارد، بلکه اقتصاد کشورهای مهم در قلب منطقه را نیز متاثر می کند.”

بحران اقتصادی و کاهش شاخصهای فعالیت اقتصادی حتی در آلمان قدرتمندترین اقتصاد منطقه و به طور کلی در حوزه پولی یورو، همچنین کاهش قدرت خرید و مصرف خانوارها به دلیل گرفتار بودن ۱۲.۱ درصد جمعیت فعال حوزه پولی یورو به معضل بیکاری از عواملی بودند که در تصمیم سران بانک مرکزی اروپا برای کاهش نرخ بهره خود تاثیر داشتند.

در نهایت بانک مرکزی اروپا دولتها را به اعمال اصلاحات اساسی اقتصادی در کشورشان برای برون رفت از بحران اقتصادی موجود دعوت کرد.