وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نگرانی مردم ترکیه از استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه

نگرانی مردم ترکیه از استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بعد از دو سال درگیری در سوریه، شهروندان ترکیه که در نزدیکی مرز سوریه زندگی می کنند نه تنها از احتمال کشیده شدن درگیری ها به ترکیه نگران اند، بلکه اکنون از استفادۀ سلاح های شیمیایی هراس دارند.

پنجشنبۀ گذشته، پس از حمله هوایی ارتش سوریه به مخالفان سوری در نزدیکی مرز ترکیه، پنجاه و چهار مجروح سوری برای درمان به ترکیه رسانده شدند.

فرماندار منطقه جمهوریت و شهردار حاجیپاشا می گوید:
هر بار که یک آمبولانس رد می شود، مردم نگران هستند و می پرسند فردی که داخل آمبولانس است چگونه مجروح یا کشته شده است؟ مردم به من تلفن می کنند و می پرسند آیا بیماری که در آمبولانس بود با سلاح شیمایی مجروح شده است؟ این روزها بسیاری از این تماس های دریافت می کنم.

از هفتۀ پیش، مقامات ترکیه نمونه هایی از خون مجروحان سوری را برای تعیین اینکه آیا آنها قربانی سلاح شیمیایی بوده اند یا نه، برای آزمایش به موسسه پزشکی قانونی فرستاده اند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا پیشتر گفت شواهدی مبنی بر استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه در اختیار است اما هنوز مشخص نیست این سلاحها چگونه و از طرف چه کسی مورد استفاده قرار گرفته اند.