وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نقش "بِئات چپه" در گروه نئونازی چه بود؟

نقش "بِئات چپه" در گروه نئونازی چه بود؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

«چگونه این همه قربانی گرفتند و چرا؟» این پرسش برای بسیاری از مردم آلمان و به ویژه آلمانی های ترک تبار مطرح است، اما به گفته وکیل “بئات چپه“، او در این دادگاه صحبت نخواهد کرد و پاسخی نخواهد داد.

این یکی از مهمترین پرونده های مربوط به نئونازی ها پس از جنگ در آلمان است.

در سال ۲۰۱۱ میلادی، پس از یک سرقت بانکی و فرار از دست نیروهای پلیس، “موندلوس” و “بونهارت” دو دوستی که با “بِئات چِپه” زندگی می کردند، خودکشی کرده و اکنون تنها یک نفر در جایگاه متهم قرار دارد.

برای از بین بردن شواهد، بِئات چپه، خانه ای را که در آن زندگی می کردند آتش زد. با این حال در میان آوار، پلیس آلمان دی وی دی را پیدا کرد که در آن اعضای گروه با افتخار از قتل نه تبعه ترک و یونانی صحبت می کنند. همچنین پلیس سلاحی که برای انجام این جنایت نژادپرستانه استفاده شده بود را در همان خانه پیدا کرد.

اکنون پنج قاضی دادگاه باید نقش بِئات چپه، در این گروه نئونازی را روشن کنند. وی در زندان مونیخ بسر می برد و به گفته نگهبانان، بیشتر وقت خود را به خواندن کتاب و تماشای تلویزیون می گذراند و همه اتهامات را با اعتماد به نفس کامل رد می کند.