وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

گرامیداشت "روز پیروزی" متفقین و پایان جنگ جهانی دوم

گرامیداشت "روز پیروزی" متفقین و پایان جنگ جهانی دوم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شصت و هشت سال پس از پیروزی متفقین درخونبارترین جنگ جهانی، هنوز در بسیاری از کشورها درگیر جنگ جهانی دوم، نام میلیون ها انسانی که در این نبرد جهانی جان باختند، زنده نگاه داشته می شود.

پاریس، که در 4 سال اول جنگ دوم جهانی بدست آلمانهای نازی اشغال شد، مهمترین محل نزاع ارتش متفقین با نیروهای اشغالگر متحدین بود. با آزادی پاریس در تابستان 1944 میلادی، ارتش متفقین در کمتر از 8 ماه توانست متحدین را شکست دهد. بیاد جان باختگان این واقعه فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه با حضور در میدان “آرک دو تریومف” یاد وخاطره جان باختگان این نبرد را گرامی داشت.

در مسکو هم ولادیمیر پوتین، با حضور بر سر مقبره سربازان گمنام جنگ دوم جهانی، یاد کشته شدگان این جنگ را که در روسیه همه آنرا به جای جنگ دوم جهانی با نام نبرد بزرگ میهنی می شناسند گرامی داشت.

شکست سربازان هیتلر در روسیه، که آنزمان اتحاد جماهیر شوروری برهبری استالین بود، یکی از پایه های اولیه پیروزی متفقین در جنگ دوم جهانی شد. جنگی، که پیامد جاه طلبی و افراطگریهای نژاد پرستانه هیتلر و هوادارانش در آلمان بود و جان بیش از 60 میلیون انسان بیگناه را گرفت.