خبر فوری

خنثی کردن صداهای مزاحم

خنثی کردن صداهای مزاحم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آلودگی صوتی یکی از دردسرهای زندگی مدرن است.
پژوهش ها نشان می دهد که شنیدن دائم صداهای بلند علاوه بر تأثیر بر قوه شنوایی، استرس زا هم هست، بارآوری را کم می کند و درنهایت، سلامت جسمی و روحیمان را تهدید می کند. فناوری های جدید برای کم کردن صدا می تواند به ما کمک کند تا اصوات زندگی را بهتر بشنویم.

یک شرکت اسراییلی به نام “سسیلنتیوم” می گوید که تکنولوژی لازم برای خنثی کردن صداهایی که مردم از آن در رنجند را پیدا کرده است.

خنثی کردن امواج صوتی با فرستادن امواج مخالف جهت آن، پدیده جدیدی نیست، ولی شرکت اسراییلی مدعی بهبود این فناوری است.

معاون شرکت “سسیلنتیوم” در توضیح علمی فناوری جدید می گوید: “ یک پدیده فیزیکی هست که “تداخل مخرب” نام دارد. می دانید که صدا بصورت موج در هوا پخش می شود، اگر شما با امواج مشابه با همان درجه و فرکانس ولی با چرخشی 180 درجه به آنها اصابت کنید، با هم تداخل پیدا می کنند و خنثی می شوند.”

این شرکت ادعا می کند قادر است دستگاهی تهیه کند که طیف کامل امواج صوتی را تا ده دسی بل تخفیف دهد. دستگاه کاهش صدا توسط بعضی شرکت ها برای وسایل آشپزخانه بکار می رود. آزمایش این تکنولوژی، نشان می دهد که میزان کاهش صدا در وسایلی که مجهز به این دستگاه و یا بدون آن هستند، چه تفاوتی دارد.

تکنولوژی مقابله با صدا به دو گونه می تواند بکار برود، به این صورت که یا در منبع صدا جاسازی شود و یا یک حباب محافظ در فضای زندگی ایجاد کند. این تکنیک صداهای محیط را می گیرد و یک منطقه ساکت در پیرامون ما بوجود می آورد.

در آینده، ماشین های کامپیوتری بزرگ می توانند صدای کمتری تولید کنند و درنتیجه میتوان آنها را از اتاق های بسته بیرون آورد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.