وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

درگیری در سالروز اشغال بیت المقدس شرقی

درگیری در سالروز اشغال بیت المقدس شرقی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دهها تن از اسراییلی ها و فلسطینی ها روز چهارشنبه در بیت المقدس با یکدیگر درگیر شدند.

درگیری زمانی آغاز شد که تعدادی از اسراییلی ها برای برگزاری جشن “روز بیت المقدس” به خیابان ها آمدند.

این جشن هر ساله در سالروز اشغال بیت المقدس شرقی توسط سوی اسراییل برگزار می شود.

اسراییل در سال 1967 در پی جنگ با اعراب موسوم به جنگ شش روزه، بیت المقدس شرقی را به اشغال خود در آورد و آنرا به بیت المقدس غربی ملحق کرد. اسراییل بین المقدس را “یکپارچه و غیر قابل تجزیه” می داند و آنرا پایتخت خود نام نهاده، این در حالیست که جامعه جهانی حضور اسراییل در بیت المقدس شرقی را حضور اشغالگرانه می داند و آنرا به رسمیت نمی شناسد.

در همین حال تنها چند ساعت پیش از برگزاری جشن “روز بیت المقدس“، پلیس اسراییل شیخ محمد حسین، مفتی اعظم بیت المقدس و خطیب مسجد القصی را بازداشت و پس از شش ساعت بازجویی آزاد کرد.

به گفته سخنگوی پلیس اسراییل، بازجویی وی در رابطه با درگیری سه شنبه شب اسراییلی ها و فلسطینی ها در محوطه بیرونی مسجد الاقصی بوده است.

بازداشت این مقام عالیرتبه مذهبی واکنش ها مختلفی در پی داشت. پارلمان اردن خواستار اخراج سفیر اسراییل از این کشور شد. محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز در بیانیه ای این بازداشت را اقدامی علیه “آزادی مذهب” از سوی “نیروهای اشغالگر” خواند.